Az kori Egyiptom

Az kori Egyiptom vagy "egyiptom" hossz ideig fennllt kori, nagy folyam menti civilizci volt szakkelet-Afrikban, tlnyomrszt a mai Egyiptom terletn. A Nlus vlgyben fekdt a foly kzps s als szakasza mentn szakon a Nlus-deltja s a Nlus negyedik kataraktja kztt, legnagyobb kiterjedst az i. e. 2. vezredben, az jbirodalom idejn rte el. Egyes korszakokban a birodalom a Kzel-Keletet, a Keleti-sivatagot a Vrs-tengerig, a Snai-flszigetet s a mai Lbiai-sivatagot is magba foglalta. Az kori Egyiptom tbb mint hrom s fl vezreden keresztl fejldtt. Trtnete i. e. 3150 krl kezddtt a Nlus menti teleplsek egyestsvel s i. e. 31-ben rt vget, amikor a Rmai Birodalom elfoglalta az orszgot, br nem k voltak az elsk, akik megszereztk az uralmat Egyiptom fltt. Az egyiptomiak orszgukat szmos nven emlegettk, pldul Kem, azaz "Fekete Fld" vagy Ta-meri, azaz "Szeretett Fld". Ez utbbit nagyon komolyan gondoltk: egyiptomi szmra idegen fldn lni, de fleg meghalni gylletes s szomor gondolat volt. Az egyiptomi civilizcit s trsadalmat sokan merevnek, arisztokratikusnak, kasztszernek; irracionlisnak s a hall szeretetre plnek; elmltnak, tvolinak s moderntelennek tartjk. Ez a kp azonban flrevezet. Az egyiptomi civilizci a maga korban nagyon letteli, vltozatos, sok meglepen modern kulturlis jellegzetessget mutat, s a szoborszer merevsgnl sokkal rugalmasabb volt. A grgk s egyb fiatalabb kultrk, melyeket ma a modern eurpai civilizci kezdeteinek tartunk, a mezopotmiai kultrk mellett az egyiptomit tekintettk mintakpknek.
EGYIPTOM RVID TRTNELME
Egyiptom az egyik legsibb civilizci a Fldn, trtnelme tbb mint 5000 vet lel fel. Ekkora idintervallumot tbb ezer nyomtatott oldalon lehetne csak feldolgozni, amire felelsen senki nem vllalkozhat. Termszetesen n sem fogok ebbe belevgni, csak egy trtnelmi vzlatot kvnok lejjebb kzlni, viszont a legtbb honlappal ellenttben nem llok meg a rmai kori megszllsnl, hanem egsz napjainkig kvetem az egyiptomi trtnelem vonulatt.
( Az egyiptolgiban elterjedt legtbb szavunk grg trattal terjed el,
ahol ismerem az eredeti egyiptomi alakot, ott zrjelben piros sznnel jellm azt. )
EGYIPTOM A FRAK ELTT
Nehz pontosan meghatrozni, hogy mikor jelentek meg az emberek a Nlus vlgyben, mindenesetre az els paleolitikus keszkzket mintegy ktszzezer vesre lehet becslni. Jval ksbb, a neolitikumban, tzezer vvel ezeltt a psztorkod letformt s a kezdetleges mezgazdasgot gyakorl npessg mr letelepedett a Lbiai-sivatagban, a Nlus deltban, a Fajjm-ozisban, s Fels-Egyiptomban. A mind szrazabb vl ghajlat arra knyszertette ezeket a kzssgeket, hogy egyre inkbb a Nlus kzelbe hzdjanak, ahol az els vroskezdemnyek kialakultak. Az egyiptomi trtnelemnek ezt a szakaszt predinasztikus kornak nevezzk. A npessg kt kzpont fel csoportosult: az egyik szakra, a Delta vidkre, a msik dlre, Hieraknpolisz kzelbe.
A dombordszmves sminkpalettk szerint szmos kirly uralkodott dlen, kztk Narmer s a Skorpi kirly.
A predinasztikus korban a Kt Fld - Als-Egyiptom s Fels-Egyiptom - tbb
hbort vvott egymssal, mg vgl Narmer kirly uralkodsa alatt Fels-Egyiptom
kerlt ki gyztesen a hborbl s egyestette a kt orszgot.
(Kattints a kpre a nagyobb verzirt!)
Narmer, a predinasztikus kor utols uralkodja meghdtotta Als-Egyiptomot, s szmos csata utn egyestette a kt orszgrszt. Utdja, Hrusz-Aha, aki taln a legends Mnsz fraval azonos, megalaptotta az I. dinasztit. (A kifejezs a grg dnaszteia, azaz uralom szbl ered.)
Az n. "Narmer paletta". A Kt Fld egyestsnek egyik bizonytka.
A paletta egyik oldaln Narmer legyzi Als-Egyiptom seregeit, a msik oldalon
a gyzelem utn pedig mr mindkt orszgrsz koronja a fejn van.
Az els kt dinasztit thiniszi nven is emlegetik, mert Manethn grg trtnetr szerint, aki harminc egyiptomi dinasztit hatrozott meg, ennek a kornak a kirlyai Thisz vagy Thinisz (Tjeni) vrosbl szrmaztak. Thisz nyomt eddig mg nem sikerlt fellelni, de minden ktsget kizran Abdosz (Abedzsu) krnykn volt.
Mnsz uralkodsval kezddtt a protodinasztikus- avagy thiniszi kor, amely csaknem hrom vszzadon t - a i.e. harmadik vezred elejtl i.e. 2670-ig - tartott. Mnsz uralma alatt alaptottk meg a msodik fvrost; Memphiszt (Ineb Hedzs, Men-nefer), hogy az szaki terlet jobban ellenrizhet legyen, mint az innen 600 km-re dlre fekv Hieraknpoliszbl (Nekhen). Ezrt jtt ltre Memphisz, a Fehr fal vrosa, (clzsknt taln a Nlus radstl vd gtra), mely ksbb az birodalom fvrosa lett. Az ersen szttagolt orszg sszetartozsnak hangslyozsra Memphiszben tartottk a koronzsi szertartsokat. Ezek a rtusok hamarosan nagyon bonyolultakk vltak, s a kirlysg egyest erejt voltak hivatottak kiemelni.
Mnsz szemlyrl alig maradt fenn adat, mgis felttelezhet, hogy tbb hbort is kezdemnyezett a nbiaiak s a lbiaiak ellen, s uralkodsa alatt rendszeres kereskedelmi kapcsolat alakult ki Egyiptom s Kis-zsia orszgai kztt. A kirlyt Abdoszban temettk el, ahol az I. dinasztia sszes uralkodja s a II. dinasztia kt kirlya is nyugszik. Mnszt Dzser, majd Dzset kvette a trnon. Utbbit kgy kirlynak is nevezik, mert srkvn kgy lthat. Utna mg tovbbi hrom kirly uralkodott. Ka volt az I. dinasztia utols uralkodja. Ezt kveten az orszg slyos vlsgba kerlt, bels elgedetlensg s zrzavar ttte fel a fejt, egszen Hotepszekhemui trnra lpsig, aki megalaptotta a Deltbl szrmaz II. dinaztit. Ellenttben az elsvel, a II. dinasztia nem tudta fenntartani az orszg egysgt, amelyet jra kt kirly - az egyik szakon, a msik dlen - kormnyzott, egszen Kaszekhem Hieraknpoliszban trtn megkoronzsig. Ez az uralkod ismt egyestette a kt orszgrszt, s felvette a Kaszekhemui nevet. Ez mr a II: dinasztia vge, s valszn, hogy a trnra lp Dzsszer franak, a III. dinasztia msodik kirlynak anyja Kaszekhemui felesge volt. Dzsszer ismt Memphiszt tette meg az orszg fvrosv. Egyiptom belpett az birodalom korba.
BIRODALOM: A PIRAMISOK KORA i.e. 2650-2150
Dzsszer megpttette az els egyiptomi piramist Szakkarban, ptsze, a ksbb istenknt tisztelt Imhotep tervei alapjn s irnytsval. A lpcss piramis tbb, egymsra helyezett gynevezett masztabbl jtt ltre: a lpcsk a fra gbemenetelnek szimblumai voltak. A IV. dinasztia elejn Szakkartl dlre Sznofru fra emeltette az els olyan fajta piramist, amit ma mindannyian ismernk. Eltte trtnt mr nhny ksrlet : a Medumban ll lpcss piramis, amely valsznleg Huni fra sremlke, majd a Dahsrban lv, Sznofru fra ltal emelt trtl piramis. I.e. 2550 s 2472 kztt Kheopsz, Khephrn s Mkerinosz hrom nagy piramist pttetett Gzban.
I.e. 2465-ben Uszerkaf megalaptotta az V. dinasztit. Ez a korszak vltozst hozott a vallsban; a Napnak s a Nap finak, a franak a kultusza mind fontosabb vlt. Szahur, Neferirkar, s Neuszerr frak Gza s Szakkara kztt Abuszrban emeltettk piramisaikat. Az V. dinasztia utols uralkodja, Unisz fra Szakkarban ptette fel piramist, ebben jelentek meg elszr a sr falra vsett vallsos feliratok. Ezek az gynevezett piramisszvegek, melyek ksbb helyet kaptak a koporsszvegekben, majd az jbirodalom idejn a Halottak Knyvben is.
A piramisok kora. A trkpen a nagyobb piramisok helyei lthatk
s a fbb vrosok.
(Kattints a kpre a nagyobb verzirt!)
A VI. dinasztia korban (i.e. 2323-2150 krl) a vidki arisztokrcia fggetlensgi trekvsei kvetkeztben a kirlyi hatalom meggyenglt. A Korszak uralkodi - Teti, I. Pepi, Merenr s II. Pepi frak - Szakkarban emeltettk piramisaikat.
ELS TMENETI KOR i.e. 2150-2100
II. Pepi uralkodsa vgn a kzponti hatalom sztessvel megkezddtt az Els tmeneti kor (VII.-X. dinasztia, i.e. 2150-2100 krl.) A IX. s a X. dinasztia kirlyai Hrakleopoliszban lltottk fel szkhelyket, mg Thba I., II. s III. Antef helyi uralkodk befolysa alatt maradt. A thbai fejedelmek helyrelltottk a kzponti hatalmat s egyestettk az orszgot.
KZPBIRODALOM i.e. 2100-1750 KRL(XI. - XII. DINASZTIA)
Mentuhotep (Nebhepetr) megalaptotta a XI. dinasztit, s ezzel virgz korszak ksznttt Egyiptomra.
Egyiptom virgkora a XI. dinasztia idejn.
(Kattints a kpre a nagyobb verzirt!)
A XII. dinasztia frai meghdtottk Nbit, amivel mr Mentuhotep is prblkozott. Ebben a korszakban tbb fontos emlket ptettek: List dli piramist, kt msikat Dahsrban, s azokat, melyek a Fajjm-ozis bejratnl, el-Lhnban s Havrban emelkednek. Az uralkodk elhatroztk, hogy felvirgoztatjk a Fajjm-ozist, s fvrosukat is Listbe helyeztk.
MSODIK TMENETI KOR i.e. 1750-1550 KRL (XIII. - XVII. DINASZTIA)
I.e. 1750 fel, a XII. dinasztia uralkodsnak vgn a bels lzongsok miatt a kirlyi hatalom ismt meggyenglt. Nbia fggetlenn vlt, s egy j, immr nem thbai eredet dinasztia a Nlus deltjnak nyugati rszn lltotta fel szkhelyt. Ez a Msodik tmeneti kor kezdete, mely i.e. 1640-ig tartott, egy idegen np beznlsig.
A hkszoszok (eredeti formjban: hekau-haszut azaz: idegen orszgok uralkodi) megszlltk az orszgot. Az idegenek egy rsze tvette az egyiptomi kultrt, viszont k honostottk meg a lovak hasznlatt, s a kocsit, amiket kizrlag katonai clokra hasznltak. A megszllk a deltabli (Nlus delta) Avariszban (a mai Tell-el-Daba mellett) alaptottk meg fvrosukat. I.e. 1550 tjn a ksbbi Ahmesz fra kizte a hkszoszokat Egyiptombl, s visszafoglalta a nbiai terleteket is. jraszervezte az orszgot s megalaptotta a XVIII. dinasztit, mellyel kezdett vette az jbirodalom korszaka.
AZ JBIRODALOM S THBA VIRGKORA i.e. 1550-1076 (XVIII. - XX. DINASZTIA)
A XVIII. dinasztia uralkodstl (i.e. 1550-1295) Thba (Uaszet) vlt az orszg fvrosv. Ebben az idszakban lett a karnaki nagy Amon-templom az orszg legnagyobb vallsi kzpontjv, s ekkor alaktottk ki a Kirlyok Vlgye s a Kirlynk Vlgye nekropoliszait (holtak vrosa) az uralkodk szmra.
I. Tothmesz korban Egyiptom hatalmnak cscsn volt, kiterjedse elrte szakon az Eufrteszt, dlen pedig a negyedik kataraktt (zuhatag, itt a Nluson rtend). III. Tothmesz, az egyiptomi trtnelem egyik legnagyobb fraja hbort viselt a mai Szria terletnek llamai ellen, ahol a Mitanni birodalom fenyegeten megersdtt, s br knytelen volt az Eufrteszig hzd terleteinek egy rszt feladni, ez nem gtolta meg abban, hogy tbb hadjratot vezessen Nbia ellen, s ltrehozza e legdlibb terlet fvrost; Napatt.
II. Amenhotep folytatta a hadjratokat Mitanni ellen, s ez a konfliktus egszen IV. Thotmesz uralkodsig tartott. IV. Thotmesz fia, III. Amenhotep diplomciai kapcsolatokat ltestett Babilnival s a szriai terletek kirlysgaival, ezen bell Mitanni kirlyval is. Uralkodst a bke, az ptszet s a mvszetek felvirgzsa jellemezte. A Thba nyugati partjn emelt gigantikus mret templombl csak nhny rom s kt szoborkolosszus maradt, melyet a grgk Memnn-kolosszusnak neveztek el. Utna fia IV. Amenhotep kerlt trnra, aki megreformlta az si vallst, s egyetlen isten; Aton a Napkorong kultuszt lltotta kzppontba. Felvette az Ekhnaton (Ekhen-Aton=Aton kegyeltje) nevet, s szkhelyt Thbbl Amarnba (Ahet-Aton) helyezte t. Az j fvrost (f)felesgvel Nefertiti kirlynval egytt Kzp-Egyiptomban ptette fel.
Utdja, Tutankhamon htves korban kerlt a trnra, de nem sokig uralkodhatott, tizenht ves korban meghalt. Uralkodsa alatt kls nyomsra visszalltotta az si vallst, s a fvrost Memphiszbe helyezte t, mely idkzben az orszg egyik legjelentsebb vrosa lett. A hatalom valdi birtokosa azonban Ay volt, aki fpap s hivatalnok is volt egyben, s aki az ifj uralkod hallakor felvette a kirlyi jelvnyeket s ngy vig uralkodott. (Nem hiba terjedt el rla az a hipotzis, miszerint szerepet jtszott Tutankhamon vratlan hallban.) Ay-t Horemheb tbornok, a hadsereg parancsnoka kvette a trnon, aki a XVIII. dinasztia utols fraja volt.
I. Ramszesz alaptotta meg a XIX. dinasztit. Fia, I. Szthi hadjratokat vezetett a lbiaiak, a szriaiak s a hettitk ellen. Uralkodsnak vge fel egytt gyakorolta a hatalmat fival, a ksbbi II. Ramszesszel, aki trnra lpse utn tovbb hadakozott a hettitkkal. A szriaiakkal az Orontsz partjn vvott kadesi csata utn (i.e. 1274) bkeszerzdst kttt, melynek szvege egyiptomi s akkd nyelven is fennmaradt. 67 ven t tart uralkodst gazdag mvszi s ptszeti teljestmnyek jellemzik. Nemcsak szobrok szzai kszltek, hanem sok templom is plt ebben a korban (Abu-Szimbel, Memphisz, Bubasztisz, Abdosz), szmos ms templomot kibvtettek vagy mvszi alkotsokkal dsztettk (Abdosz, Karnak, Luxor). Emellett a fra egy msik fvrost is alaptott a hkszoszok egykori kzpontjnak helyn, Avariszban. A kirlynak szmos felesge volt, akik kzl kett a tbbiek felett llt s klnsen ismert: zisz-Nofret s Nefertari. Utbbi a Kirlynk Vlgyben kialaktott srjrl s az Abu-Szimbelben neki ajnlott sziklatemplomrl is hres. zisz-Nofret srjt eddig mg nem talltk meg. Az fia volt II. Ramszesz utda Merneptah, akit II. Szthi kvetett a trnon, majd halla utn zvegye, Tauszert kirlyn uralkodott. Szetnakht fra rvid uralkodsa a XX. dinasztia kezdett jelentette (i.e. 1188-1076 krl). Ezt a dinasztit III. Ramszesz ers szemlyisge hatrozta meg, aki utn szmos uralkod kvetkezett e nven, egszen XI. Ramszeszig.

Egyiptom hdtsai a XVIII.-XX. dinasztia korban.
Az orszg ekkor a legnagyobb.
(Kattints a kpre a nagyobb verzirt!)
III. Ramszesz nhny nagy templomot pttetett, kztk a monumentlis mednet-habui templomegyttest. Tbb gyzedelmes csatt vvott a lbiaiak s az n. "tengeri npek" ellen. A XX. dinasztia uralkodsnak vge fel a kirlyi hatalom meggyenglt, s a karnaki Amon-templom fpapja, Herihr lett a birodalom egyik legbefolysosabb embere. Rvid idre a trnt is elfoglalta. A kzponti kirlyi hatalom teljesen sszeomlott.
HARMADIK TMENETI KOR i.e. 1076-712 (XXI. - XXIV. DINASZTIA)
A XX. dinasztia vgvel megkezddtt a Harmadik tmeneti kor hossz s bonyolult idszaka, amelynek sorn tbb kirlyi csaldnak kellett - azonos idben - osztoznia a hatalmon. A deltabli Taniszban (Dzsanet), nem messze a Ramszeszek idejn virgz ramesszida fvrostl egy j, taniszi (XXI.) dinasztia formldott, amelynek meg kellett osztania az orszg feletti uralmat a thbai fpapokkal. Egyiptom ismt kt kirlysgra szakadt. Elvesztette hatalmt Palesztna felett, s Nbia is visszanyerte fggetlensgt. Ezt kveten lbiai eredet uralkodk szilrdtottk meg hatalmukat a Delta keleti rszn (XXII. dinasztia). Bubasztisz, a mai Tell-Baszta lett a fvros, Thba pedig hanyatlsnak indult. Egyiptom tbb kicsi kirlysgra szakadt szt, s ez az anarchikus llapot lehetv tette, hogy brmelyik vidki herceg fejedelemnek kiltsa ki magt. Ezek a dinasztik azonos idben uralkodtak Egyiptomban, egszen a XXV. dinasztiig. A XXIII. dinasztia idejn (i.e. 828-712 krl) Tanisz fvrosi rangra emelkedett, s kis idre sikerlt befolysa alatt tartani a thbai papsgot. I.e. 724 s 712 kztt Szaisz (a mai Sz-el-Hagar) a Delta nyugati rszben kt helybli fejedelem, Tefnakht s Bokkhorisz kormnyzsa alatt llt (XXIV. avagy szaiszi dinasztia). Mg korbban, i.e. 770 krl, Kasta kusita kirly legyzte Fels-Egyiptom sszes helyi uralkodjt s Thbt is. Utdja, Piankhi, a XXV. etip dinasztia megalaptja pedig a szaiszi kiskirlyokat vetette uralma al.
A FRAK ALKONYA: A KSI KOR i.e. 712-332 (XXV. - XXX. DINASZTIA)
Ez a korszak, a vg nlkli konfliktusok ellenre a gazdasgi fellendls s a kultra virgzsnak idszaka volt. Az j kirlyok a nagy frak trvnyes utdainak nyilvntattk magukat, s igyekeztek megrizni s gyaraptani seik kulturlis rksgt. Egyiptom azonban ezen fl vezred alatt elvesztette fggetlensgt. A nbiai kirlyok alatt meggazdagodott s nagyhatalomm vlt, egyetlen ellenfele Asszria volt, mely a szaisziak tmogatsval rvid idre elfoglalta az orszgot.
I. Pszammetik franak (XXVI. dinasztia) i.e. 653 krl sikerlt kiznie az asszr megszllkat, s a kis, fggetlen llamokra rknyszertenie hatalmt, ezzel helyrelltotta a birodalom egysgt. A XXVI. dinasztia uralkodsa (i.e. 664-525) Egyiptom j renesznsza volt. A kereskedelmi kapcsolatok - ezttal a grgkkel - jra felvirgoztak. Nekha fra megkezdte egy csatorna munklatait a Nlus s a Vrs-tenger kztt, de ez a vllalkozs vgl abbamaradt.
I.e. 525-ben III. Pszammetik fra seregeit legyzte Kambszsz, Perzsia kirlya, s Egyiptom perzsa provinciv vlt. A XXVII. dinasztitl Kambszsz, I. Dareiosz, Xerxsz, Artaxerxsz s II. Dareiosz nevei llnak az egyiptomi kirlylistn. Egyiptom csak i.e. 380 tjn, a XXX. dinasztia idejn, a Delta-bli Szebenntoszbl szrmaz hadvezr; I. Nektanebo uralkodsa alatt nyerte vissza fggetlensgt. Ez volt az utols egyiptomi dinasztia. I.e. 343 s 332 kztt III. Artaxerxesz csapatai ismt leigztk Egyiptomot (msodik perzsa hdts), s tz ven t megszllva tartottk. II. Nektanebo fra a sprtaiak szvetsgeseknt vgleg veresget szenvedett, s Nbiba kellett meneklnie.
EGYIPTOM A GRG-RMAI KORBAN i.e. 332 - i.sz. 395
I.e. 332-ben Nagy Sndor elfoglalta egsz Egyiptomot. gy jtt ltre a makedn eredet dinasztia, amely i.sz. 304-ig tartotta meg a hatalmat. Egy makedn tbornok - Egyiptom egykori helytartja -, Ptolemaiosz, frav nyilvnttatta magt I. Ptolemaiosz Sztr nven, s megalaptotta a Ptolemaiosz-dinasztit, amely egszen i.e. 30-ig, az orszg Rmai Birodalomhoz val csatolsig uralkodott Egyiptomban.
A Ptolemaiosz-korban az orszg fvrosa, a kereskedelem s a grg kultra kzpontja Alexandria volt. (A vrost mg Nagy Sndor alaptotta, s magrl nevezte el.) A Ptolemaiosz Auletsz nven is ismert XII. Ptolemaiosz Dionszosz Neosz korban fejeztk be az edfui templom ptst, s kezdtk el a munkt Denderban.
I.e. 48-ban Julius Caesar partra szllt Egyiptomban, hogy megvdje VII. Kleoptrt fivrtl XIII. Ptolemaiosz Philopatortl, aki megfosztotta nvrt a trntl. I.e. 31-ben Octavianus, a ksbbi Augustus csszr lgii tmadst intztek Kleoptra kedvese; Marcus Antonius ellen, akit a szentus a rmai np ellensgnek blyegzett. A szembenll felek Actiumnl tkztek meg, ahol Antonius serege veresget szenvedett. A gyztes rmai lgik elfoglaltk Alexandrit, s Egyiptomot vgleg a Rmai Birodalomhoz csatoltk, mint tartomnyt. A rmai csszrok szintn a frak leszrmazottaiknt hirdettk magukat. Az egyiptomi valls, s intzmnyei is fennmaradtak, st az egsz mediterrniumban elterjedtek. Rmban valsgos "Egyiptom-mnia" sprt vgig, gombamd szaporodtak el a klnbz egyiptomi istensgek tiszteletre emelt szentlyek, legfkpp zisz kultusza terjedt el.
A BIZNCI KOR 395-640
I.sz. 200 krl a keresztnysg kezdett trt hdtani, s i.sz. 379-ben a rmaiak hivatalos vallsa lett. A Rmai Birodalom bels vlsggal kszkdtt, majd kt rszre szakadt. Egyiptomot i.sz. 395-ben a Kelet-rmai Birodalomhoz csatoltk. Azonban a Kelet-rmai Birodalom gyengbb volt annl, hogy tnylegesen ellenrzst gyakoroljon Egyiptom felett, s nem tudta megvdeni a dlrl Nbibl, nyugatrl s szak-Afrikbl fenyeget tmadsokkal szemben. Egyiptom i.sz. 640-ig kitartott, amikor Amr Ibn el-Asz, Omar kalifa hadvezre behatolt a Nlus vlgybe.
AZ ISZLM KOR 640-1517
Az arabok magukkal hoztk vallsukat Egyiptomba, de j ideig megtrtk az egyiptomi vallst is. Klnbz kaliftusok - az Omajjdok (658-750), az Abbszidk (750-868), a Tulunidk (868-905), az Iksididk (905-969), a Ftimidk (969-1171) - kvettk egymst Egyiptom uralkodi szkben. 1171-ben a kurd szrmazs "kalandor"; Szalah el-Din (a hres Szaladin) flrelltotta az utols Ftimida kalift, felvette a szultn cmet s megalaptotta az Ajjbida-dinasztit (1171-1250). Ez a korszak a kzpkori Egyiptom legdicssgesebb korszaka volt. 1176-ban, midn keresztes csapatok Kair nagy rszt leromboltk, Szaladin megerstette a vrost, megptette a Citadellt s a vrosfalakat. A vdelemhez trk zsoldosokat brelt, a mamelukokat, akik viszont 1250-ben megszereztk a hatalmat, s 250 ven t meg is tartottk.
AZ OTTOMN KOR 1517-1798
1517-ben a mamelukok elvesztettk az orszg feletti hatalmukat. Egyiptomot az Ottomn Birodalomhoz csatoltk, melyet a szultn ltal kinevezett pasa igazgatott. A Fensges Porta tekintlye azonban hamar lehanyatlott, mg a mamelukok befolysa jra megntt. A pask csak az beleegyezskkel tudtak kormnyozni, ez a dualits viszont - egy igazi kzponti hatalom hinya miatt - az orszg stabilitst mind politikai, mind gazdasgi szempontbl veszlyeztette.
A MODERN EGYIPTOM SZLETSE
Bonaparte Napleon 1798-ban partra szllt Egyiptomban, hogy megksrelje visszaszortani az angol befolyst a Fldkzi-tenger trsgben. A piramisoknl vvott csatban, az Abukri-bl kzelben, sztzzta a mamelukok seregt, de kzben Horatio Nelson angol admirlis megsemmistette hajhadt, gy Napleon - csapatait htrahagyva - 1801-ben elhagyta Egyiptomot.
Mohamed Ali, egy albn szrmazs katonatiszt, kihasznlva a zavaros s hborkkal terhes idket, maghoz ragadta a hatalmat, s 1805-ben a szultnnal pasv neveztette ki magt. Vgleg felszmolta a mamelukok befolyst az orszgban, meghdtotta Szudnt, Palesztint s Szrit, mikzben nagyszabs terveket dolgozott ki Egyiptom modernizlsra. 1848-ban unokja, Abbsz folytatta mvt, majd annak kt fia: Mohamed Szaid (1854-1863) s Iszmail (1863-1879) vette t a vezetst.
A modernizcis terv azonban, amelyet Mohamed Ali dolgozott ki, arra is ktelezte Egyiptomot, hogy trlessze klfldi adssgait, s ez slyos gazdasgi vlsgba sodorta az orszgot. El kellett trnie, hogy az eurpai hatalmak - elssorban Anglia - beavatkozzanak az orszg letbe.
AZ ANGOL PROTEKTORTUS 1882-1922
A katonai megszllssal az angolok rendet teremtettek az orszgban, m Egyiptom fejldst a brit gazdasgi rdekek hatroztk meg. 1918-ban Szaad Zagul vezetsvel az els nemzeti prt (WAFD) fggetlensget kvetelt, melyet az angolok megtagadtak, mire az orszgban felkelst robbantottak ki. 1922-ben Londonnak el kellett fogadnia az egyiptomi kvetelseket.
AZ EGYIPTOMI KIRLYSG 1922-1952
Ahmed Fuad pasa, aki I. Fuad nven lett kirly, proklamlta az els alkotmnyt, mely a kirlysgot parlamentris monarchiv tette. Az angolok befolysa tovbbra is ers maradt, fleg gazdasgilag volt szksgk az orszgra. Fuad fia; Frk uralkodsa alatt Egyiptom belpett a Npszvetsgbe (1937). A II. vilghbor utn az inflci s a munkanlklisg miatt az orszg elszegnyedett, s slyos bels zavargsok tmadtak. 1952-ben egy egyiptomi katonatiszt, Gamal Abdel Nasszer mind nagyobb befolysra tett szert, s lemondatta Frk kirlyt.
AZ EGYIPTOMI ARAB KZTRSASG
A kztrsasgot 1953. jnius 18-n kiltottk ki, Nasszer elbb miniszterelnk, majd kztrsasgi elnk lett. Klpolitikjban eltvolodott a nyugati hatalmaktl, s mind szorosabbra fzte kapcsolatait a Szovjetunival s a Knai Npkztrsasggal. 1956-ban llamostotta a Szuezi-csatornt, hogy az asszuni Nagy-gt ptkezseit finanszrozni tudja. Pnarab trekvsei nyomn Szrival s Jemennel megalaptotta az Egyeslt Arab Kztrsasgot, amely 1958-1961-ig llt fenn. Az 1967-es Izraellel folytatott vesztes hbor kvetkezmnyeknt Egyiptom elvesztette a Snai-flszigetet, s ugyanekkor a Szuezi-csatorna tranzitdjaibl befoly hasznot sem tudta felhasznlni. A Raisz (arabul: fnk) elfogadta Izrael elismerst, cserbe az elveszett terletekrt. 1970 szeptemberben Nasszer meghalt, s Anwar Szadat, az akkori alelnk lett az utda. 1973-ban, egy Izrael ellen indtott villmtmads utn, Szadat liberlis politikt alaktott ki az orszgon bell ppgy, mint a nyugati vilggal, s az Egyeslt llamokkal. Az elnksge alatt szletett meg a Camp David-i egyezmny, amely rendezte ugyan az "izraeli krst", de Egyiptom s a tbbi arab llam kztt szaktshoz vezetett. Emiatt Szadatot 1981. oktber 6-n egyiptomi fundamentalistk meggyilkoltk. Nem sokkal ezutn Hoszni Mubarrak tbornok lett a kztrsasg elnke, aki normalizlta Egyiptom viszonyt az arab llamokkal, s ezzel egytt a nyugati hatalmakkal szmra is elfogadhat politikt folytat.
© 2009. kori Egyiptom
|