Egyiptom

► Az kori Egyiptom
► Egyiptom istenei
     1. A-K
     2. M-U

► Alacsonyabb rang istenek
► Egyiptom trkpe
► Egyiptomi mtoszok
► A piramis szimbolikja
► Balzsamozs s a mmik
► Fizikai vilgkp
► Llekhit s ertan
► Teremtstrtnet
► rkkvalsg s vilgvge
► Szent llatok
► Tr s id
► Fk

 
Trsoldalak

• Receptor
• Tigrisek
• Feketetigris
• Glutnmentes
• Mobilhtterek
• Kolosszus
• Minden, ami tuning
• Sonata Arctica
• Sonata Arctica Startlap
• FC Barcelona

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

Egyiptom istenei

2. M-U

MAAT 

Az igazsg s a rend istennje. Thotnak, a blcsessg istennek a felesge. Felhzott trddel, fldn l nnek brzoltk. A fejn viselt strucctoll szimbluma (a strucctoll az "igazsg" szjelet jelkpezi). Kultusznak elterjedse az birodalom kezdetre tehet vissza, a Piramisszvegek is emltik. A III. dinasztitl (az i. e. III. vezredtl) kezdve a frak Maat nevt jelzknt hasznljk ("Maatban uralkod" stb.). Maatot R isten lenynak tartottk, aki rszt vett a vilg teremtsben, amikor megsznt a kosz s helyrellt a rend. Maat nagy szerepet jtszott Ozirisz tlvilgi tlkezseiben. A mrleg egyik serpenyjbe az elhunyt szvt, a msikba Maat szobrocskjt tettk. A mrleg egyenslyi helyzete bizonytotta az elhunyt igaz lett ("igaz volt a hangja") s gy mlt lett a boldogsgra Ozirisz birodalmban. Ellenkez esetben felfalta Amt (krokodilfej s oroszlntest Halottfal). Maatot nha Maatnak neveztk (ketts szm), mivel kt Maat nvr lt az elkpzelsekben. A brsgi termet a "Ketts Igazsg" termnek neveztk. A brk Maat szobrocskjt viseltk emblmaknt a mellkn. Maatnak a vezr volt a papja. Kultusznak kzppontja a thbai nekropolisz. 
 

MAFDET 

A megtorls istennje. Geprd alakjban brzoltk. A jogar s ks volt az attribtuma. A mtoszokban kgyval harcol, nha Rvel egytt (pl. a Piramisszvegekben: "Harcba szll R s homlokn ureusz ezzel a fldbl kibv kgyval. Levgja a te fejedet a Mafdet kezben lv kssel."). Mafdet betegeket segt, kgykat pusztt, bntetbrknt rszt vesz a tlvilgi tlkezsekben s a tlvilgon gondoskodik a holtakrl. Szletsnapjnak megnnepelse egybeesett Szesatnak, az rs istennjnek szletsnapjval, lehetsges, hogy ikernvreknek tartottk ket. 
 

MAHESZA 

Vrszomjas isten, Bsztet fia. Jelzi: "vad tekintet Oroszln", "vrnek rl". A Kskorban a zpor, a sttsg, a szl istennek tartottk. Oroszlnfej emberknt brzoltk, koronval a fejn. Az kori grgk Miiszisznek neveztk. 
 

MANDULISZ 

Ks (az kori Nbia) mitolgijban napisten. A grg-rmai korban tiszteltk az orszg szaki rszn. Kalbsai templomnak a feliratai a Rvel azonosult Mandulisz egyiptomi napmtoszainak epizdjait idzik. Az jszaknknt az alvilg vizein sz s reggelente jjszlet Nap mtosznak kt tpusa brzolja Manduliszt: az egyik felntt emberknt, a msik gyermekknt. Az zisz, Ozirisz, Hrusz triszba iktattk be Ozirisz vagy zisz-fia Hrusz helybe. Az szak-Nbiban llomsoz rmai csapatok krben Apollnnal azonosulva vlt npszerv. 
 

MATIT

Oroszlnistenn. Kultusza a 12. fels-egyiptomi nomoszban (a Sziut kzelben fekv Deir-el-Gebraviban) terjedt el. 
 

MEHIT 

Oroszlnistenn. Thiniszben tiszteltk. Onurisz felesgnek tartottk. A Hrusszal azonosult Inmutef isten volt a fia. Ksbb Mehit kultusznak a kzpontja ttevdtt Behdetbe. Mehit Utval s Muttal, Behdetben pedig Hathorral is azonosult. 
 

MENHIT 

Oroszlnistenn. Hnum felesge. Ltopoliszban tiszteltk, valsznleg mint a hbor istent. Jelzje: "harcias". Szahmettel, Tefnuttal s Nebtuuval azonosult. 
 

MENKERET 

Oroszlnistenn. A Nap anyja. A Napot kisgyermek alakjban viszi fel az gre. Szahmettal azonosult. A Halottak Knyvben Menkeret viszi fel az gbe a halottakat. 
 

MENKET 

A srkszts oltalmazja. Ritulis italldozatokat mutatott be s kapcsolatban llt a halottkultusszal. 
 

MENT 

Oroszlnistenn. A grg-rmai korban Szahmettel s Tefnuttal azonosult. 
 

MERETSZEGER 

Nevnek jelentse: "csendet szeret". A thbai nekropoliszt megszemlyest istenn. Azt tartottk, hogy a temett s a hotlak nyugalmt vigyzta. N vagy kgyfej oroszln alakjban brzoltk. Kultusznak kzpontja az a telepls volt (a mai Deir-el-Medine vidkn), ahol a sremlkksztk laktak. Meretszegert az oltalmazjuk volt. 
 

MERIMUTEF

Nevnek jelentse: "anyja kedvese". Birka alakjban brzolt isten, akit a 11.fels-egyiptomi nomoszban (a Sziut kzelben fekv Hatban) tiszteltek. 
 

MERTI 

A zene s a dal istennje. Fleg istenekhez szl himnuszokat oltalmazta. Rszt vett a fra harmincves jubileumnak ("Heb-szed") nnepsgein. temesen tapsol n alakjban brzoltk, az arany jelvel a fejn. Szentlyt "aranyhznak" neveztk. 
 

MIN 

A termkenysg istene, a "terms ltrehozja". Itiphallikus istensg. Egyik kezt magasba emel, a msikban korbcsot tart, egysk emberknt brzoltk, fejn kt tollal kestett kornval. Min psgben maradt szobra a legkorbbi az egyiptomi istenek antropomorf brzolsai kztt. Min oltalmazta az ember szletst, az llatszaporulatot (gy az llattarts isteneknt is tiszteltk). Egyik jelzje: "fegyvert ragad". Jelvnye a salta s egy klnleges oszlop, amelyet Min nnepn, az arats megkezdsnek napjn lltanak fel. Ezen a napon az nnepi menet ln egy bika (Min megszemlyestje) haladt, koronval a fejn. A fra aranysarlval levgta az els kve gabont s letette Min szobra el. Min kultusza Hemmiszben, Koptoszban, Omboszban s Nbiban terjedt el. Amikor a Vrs-tengerhez tartoz karavnton Koptosz lett a kereskedelmi kzpont, Min a kereskedelem, a karavnok s a Keleti-Erg vdistennek a vonsait is felveszi. Korn azonosul ms istenekkel: nevezik "hatalmas Hrusznak", "apjrt bosszt llnak". Hruszhoz hasonlan Egyiptom f egyestjnek tartjk. Ms szvegek a finak tekintik Hruszt. Szobekkal, a vizek urval is azonosult. ziszt egyszerre tartjk anyjnak (innen a jelzje: "anyja borja") s felesgnek. A Kzpbirodalom idejn Min kultusza sszeolvad Amonval, magra lti a vilgteremt isten vonsait, az "istenek kirlynak" nevezik. Ombosz vrosban, mint Min-Jah (Hold-Min) szerepel, nnept jhold napjn tartottk a "Hold hznak" nevezett szentlyben. 
 

MNEVISZ 

Fekete bika alakjban brzoltk. Hliuopolisz volt kultusznak kzpontja. A napisten l megtestestjnek tartottk s napkoronggal a szarvai kztt brzoltk. Jelzje: "R kzvettje, aki Atummal kzli az igazsgot". A Mnevisz-bikkat klnleges helyisgekben tartottk, halluk utn bebalzsamoztk s specilis srboltban temettk el ket. Mnevisznek Heszat-tehn volt az anyja. Bukhisszal, az istenknt tisztelt bikval azonostottk. Nehen (Hieraknpolisz) vros bjnak (lelknek) tartottk. 
 

MONTHU 

Harci istensg. Emberalakban, slyomfejjel brzoltk, amelyen napkrongot s vilgoskk tollbl ll kornt visel. Egyik fontos kellke a lndzsa. Azt tartottk, hogy Monthu ajndkozza a fraknak a gyzelmet az ellensg felett. Rvel s Hrusszal azonosulva, Monthu-R-Harahti nven harcol a Nap ellensgeivel. A Piramiszvegekben slyom-Monthu viszi fel a meghalt kirlyokat az gbe. Rt-tauit s Tenenetet (Csenenetet) tartottk felesgeinek. Thbban, Hermonthiszban, Medamudban, Tdban tiszteltk. A XI. dinasztia (i. e. 21. szzad) uralkodi a panteon egyik fistennek tartottk (a Mentuhotep-dinasztia uralkodinak istenhordoz neve azt jelenti: "elgedett Monthu"). A XII. dinasztia trnra lpsvel Monthu alakja sszeolvadt Amonval: Amon-R-Monthu. Ksbb Amon kultusza majdnem teljesen Monthu kultuszt, amely csak Medamudban maradt meg, ahol Monthu tiszteletre nnepsgeket rendeztek. 
 

MUT 

Az g istennje, Amon felesge s Honszu anyja. A Thba melletti Aseru-t uralkodnjnek tartottk, ennek a partjn llt a temploma. N alakjban brzoltk. Szent llata a tehn. Eredeti alakjt a nevt jelent kesely ("mut") hieroglif szemlyesti meg. Jelzje: "az anyk anyja". Mut kzel llt a klnfle anyaistennkhz, gy Nehbethez, Uthoz, Nuthoz. Miutn Amon azonosult Ptahhal, Mut tvette Ptah felesgnek, Szahmet oroszlnistennnek az alakjt s feladatkrt (Mut thbai templomban sok orszlnfej Szahmet-szobor llt). Mut ms oroszlnistennkkel is azonosult, gy Hathorral, Tefnuttal, Mehittel s Bsztet macskaistennvel. Aminthogy Amon azonosult Rvel, nha Mutot is neveztk Ritnek ("R felesge"). 
 

NEBETHUT 

Nevnek jelentse: "a Hz rnje". Grgl neve Nephthsz. Geb s Nut legkisebb gyermeke. N alakjban brzoltk, fejn a nevt jelent hieroglif jellel. Szth felesgnek tartottk, de a szvegekbl tlve nagyon kevss kapcsoldik hozz. Lnye alig van feltrva az egyiptomi vallsos irodalomban. Nvrvel zisszel vesz rszt az Ozirisz-misztriumokban s minden mgikus halotti szertartsban. zisszel egytt sratja el Oziriszt, vele egytt keresi tetemt, rzi a mmit. A keleti gboltnl egytt tallnak r az elhunytra. A Piramisszvegek szerint Nebethut az jszakai csnakon evez, mg zisz a nappaliban. Nebethut s zisz nstny slymokkal azonosultak, ezrt gyakran szrnyas nknek brzoltk ket. Mivel Nebethutnak nincs nll szerepe, az a benyomsuk, hogy Szth prjaknt mestersgesen kiagyalt istenn. Plutarkhosz a termketlen fldekkel azonostja (zisz a termkeny fldeket szemlyestette meg). 
 

NEBTUU 

Nevnek jelentse: "a mezk uralkodnje". Ltopolisz istennje, a termkenysg megszemlyestje. Hnum felesge. Azonosult zisszel, Hathorral, Menhittel. Ksbb Nebtuu tusztelett kiszortotta Nith kultusza. 
 

NEHBET 

A kirlyi hatalom vdistennje. Kultuszkzpontja Nehen (Hieraknpolisz), Fels-Egyiptom fvrosa. Szent llata a kesely. N alakjban brzoltk keselybbitval a fejn, Fels-Egyiptom fehr koronjban. Fels-Egyiptom szimblumnak tartottk, neve bekerlt az egyestett Egyiptom frainak titulusai kz (akrcsak Als-Egyiptom istennjnek, utnak a neve). Nha azonosult Ut kgyistennvel, s ilyenkor kgyfej keselynek brzoltk. Jelzje: "neheni fehr". A Piramisszvegek Hrusz szemnek mondjk, a ksbbi szvegek "Napszemnek" emltik. A frak hatalmnak megszemlyestjeknt tiszteltk, azt tartottk, hogy biztostja a gyzelmet az ellensg felett. A sivatag rnjeknt a bnyamunka (az arany- s ezsttermels) oltalmazjnak is tartottk, de anyaistenn funkcija is volt (ilyen minsgben azonosult Muttal), segdkezett a szlseknl (ezrt rokontottk Hekettel). A frak trnra lpsnek harmincves jubileumn, a "Heb-szed" nnepen Nehbet figurjt a fra csnakjnak az orrra helyeztk. 
 

NEHEBKAU 

Kgy alakban brzolt khtonikus istensg. Az id, a termkeynsg istent s az lelem tadjt tiszteltk benne. Kapcsolatban volt a halottkultusszal, a hiedelem szerint a msvilg bejratnl llt. A forrsok ltalban R segtjeknt emltik. A Piramisszvegek szerint Atumnak is segtett a hermupoliszi lzads leversben.  
 

NITH 

Szaisz vros istennje. Kultusza a Nlus-delta nyugati rszn s Lbiban keletkezett s ksbb egsz Egyiptomban elterjedt, a XXVI. (szaiszi) dinasztia korban (i. e. 7-6. szzadban) rte el tetfokt. N alakjban brzoltk, Als-Egyiptom koronjval a fejnt, gyakran kt kiskrokodilt szoptatva. Jelvnye a pajzs s kt, keresztben tartott nyl. Elephantin szigetn s Ltopoliszban (ahol kiszortotta Nebtuu helyi istennt) Hnum felesgnek tartottk. Nha Hathorral azonosult. Nithben egyidejleg egyeslt a frfi s a ni elv, demiurgoszknt tiszteltk. teremtette meg az emberek s az istenek ivadkt. gy neveztk: "Hatalmas Nith - Amauntet, az istenek anyja, aki megszlted Rt-tauit, a Napot szl hatalams Ihetet", "apk apja s anyk anyja", Nith egyik jelzje: "utak megnyitja" (nyugat fel). A legsibb korban harci s vadszistenn, mint a vz s a tenger istennje, Szobek krokodilisten s ltalban minden krokodil anyja. Kapcsolatban ll a halottkultusszal (Nith a "balzsamozhz feje"), a szarkofgokon egytt brzoltk zisszel, Nebethuttal s Szelkettel. Mgikus ert tulajdontottak neki: betegeket gygyt, elzi a gonosz erket, ezrt gyakran a fekhely fejrszn is brzoltk. Hrodotosz Athnval azonostotta (II. 59). 
 

NEMTI 

Slyom alakban brzolt isten. Kultuszkzpontja a 12. fels-egyiptomi nomosz (Hieraknpolisz). A Piramisszvegek a "nomosz fejnek" vagy "a keleti nomosz fejnek" nevezik. Nemti a Keleti-Erg s a Vrs-tengerhez vezet karavnt istene. vja az utazkat, oltalmazza a fmkitermelst a Keleti-Ergben. Rszt vesz zisz-fia Hrusznak Szthtl vvott harcban. Az kori grgk Antaiosszal azonostottk. 
 

NEPERI

A gabona istene. Kalszokkal dsztett, kvr test embernek brzoltk. Renenutet fia (nha mindkettjket zisszel s Hrusszal azonostottk). Az jbirodalom idszakban ltrejtt az t kssr Nepit istenn. A korai szvegek "fiatal vznek", vagyis a fldet termv tev rads kezdetnek nevezik Neperit. A halottkultusszal is kapcsolatban llt: megszemlyestette a magot, amely elvetse utn kel ki ("azutn l, hogy meghalt" olvashatjuk a Koporsszvegekben), segt az elhunytnak az jjszletsben. A halottak lelemmel val elltst kr imkban Neperi gy is szerepel, mint a sr istene, ugyanis a sr az italldozat kellke. Szletsnapjt az arats els napjn nnepeltk. 
 

NEPTHSZ 

Ld. Nebethut 
 

NOFERHOTEP 

Holdisten. Kultuszkzpontja Thba. Nevt ltalban Honszuhoz kapcsoltk, mint jelzt. 
 

NOFERTUM 

A nvnyzet istene. Kultuszkzpontja Memphisz. Ptah s Szahmet finak tartottk, de egyik-msik szvegben azt olvassuk, hogy a mezk istennjeknt a testbl ntt ki. Ifj alakjban brzoltk, fejn ltuszvirggal, amelyet kt toll kest. Attribtumai a ltusz, a keletkezs s virgzs szimbluma. A Piramisszvegek "R orrbl val lrtusznknt" emltik . 
 

NUN 

Az svz megszemlyestje, si kozmikus istensg. A kosznak rvnyl vizek formjban val elkpzelse sszefgg a Nlus venknti kintseivel, amikor az egsz folyvlgy vz al kerl. Nun alakjval sszemosdnak a vzrl, mint folyrl, tengerrl, esrl alkotottt elkpzelsek. Nun s felesge Naunet (az g megszemlyestje, amelyen jszaknknt szik a Nap) az els istenpr, tlk szrmazik az sszes tbbi isten. k tagjai a hermupoliszi Ogdodnak, tlk szrmazott Atum, a hliupoliszi Enneda feje. Nun jelzje: "istenek atyja", t tartottk Hpi, Hnum, nha Heper s Atum apjnak. Memphiszben Ptahhal, Thbban Amonnal azonosult. Az emberek elpuszttsrl szl mtoszban Nun (vagy Atum) vezeti az istenek tancst, amelyen Hathor-Szahmet oroszlnistennt bzzk meg a R ellen terveket szv emberek megbntetsvel. 
 

NUT 

Az g istennje. A hliupoliszi Ennda tagja. Su s Tefnut lenya, Geb felesge s egyttal nvre. Nut gyermekei a csillagok, amelyeknek s R, a Nap rnytja a mozgst. Naponta felfalja, majd jraszli ket (gy vltozik a nappal s az jszaka). A mtosz szerint Geb sszeveszett a gyermekeit felfal Nuttal, erre Su sztvlasztotta a hzastrsakat. Gebet lenthagyta, Nutot pedig felemelte az gbe. Hliupoliszban Ozirisz s Szth, zisz s Nebethut is Nut gyermekei voltak. Nut jelzi: "a csilagok hatalams anyja", "istenek szlje". Nutba nezer llek lakik. A Piramisszvegekben ilyen szavakat intztek a Hatalmas Nuthoz: " Nut, gy ragyogsz, mint Als-Egyiptom kirlynje s hatalams vagy az istenek felett - tid a lelkk, tid az rksgk, tiid az ldozataik s tid minden vagyonuk." Mivel Nut zisz s Ozirisz anyja, kapcsolatban llt a halottkultusszal. Felviszi az elhunytakat az gbe s rzi srkamrjukat. Figurjt rendszerint elhelyeztk a szarkofg fedelnek bels lapjn, hogy vigyzza a mmit. Nut gyakran azonosult ms anyaistennkkel: Muttal, Taurttal, az gi Tehenekkel, Hathorral, Ihettel s msokkal. 
 

OGDODA 

Hermupolisz vros nyolc si istene (Hemenu sz szerint "nyolc"). Ngy kozmikus istenpr alkotja az Ogdodt, bellk keletkezett a vilg. A ngy istenprbl a frfi lnyeket bka-, a nket kgyfejjel szoktk brzolni. Nevket a Koporsszvegekbl ismerjk: Nun s Naunet (svz), Huh s Hauhet (Vgtelensg), Kuk s Kauket (Sttsg), Amon s Amaunet (Elrejtettsg). Az utols prt minden bizonysggal felvltotta a Nia-Niat pr (Tagads, Semmi). ket a thbai papok besoroltk az Ogdodba. Amikor az jbirodalom idszakban Amon Egyiptom fistene lett, j mtosz szletett, emyl szerint az Ogdoda Thbban keletkezett Amonnal az ln. A ptolemaioszi korban Amon utazsairl szletett egy mtosz: az Ogdoda szentestse cljbl lehajzott az Ogdodval a Nluson, majd visszatrtek Thbba. 
 

ONURISZ 

Anhur, inhar az egyiptomi mitolgiban a vadszat istene. Harci istenknt is tiszteltk. Kultuszkzpontja Thinisz, ahol a vilg teremtjnek tartottk. Felesge Mehit, fia a Hrusszal azonosult Inmutef. A mtoszokban leginkbb, mint szolris kgyl szerepel: Rt az Apphisszal, Behdeti Hruszt a Szthtl vvott harcban segti. Abban a mtoszban is szerepel, amely a Napszem Egyiptomba val visszatrst mesli el: az egyik vltozat szerint R Onuriszt kldi el rte Nbiba (innen a jelz: "messzirl idevezet"). Onurisz Hrusszal, Suval, a grgknl rsszal azonosult. 
 

OZIRISZ 

Ozirisz az egyiptomi Uszir, Wsir grgstett alakja. A termszet termerinek istene, a tlvilg uralkodja. Plutarkhosz szerint a fldisten (Geb) s az gistenn (Nut) idsebb fia. Testvrei: zisz, Nepthsz (Nehebhut), Szth. zisztl szletett fia Hrusz. volt a legsibb idkben uralkod istenek sorjban a negyedik. Ddapja R, nagyapja Su s apja Geb hatalmt rklte. Egyiptom uralkodjaknt leszoktatta az embereket a vad letmdrl, az emberevsrl. Megatntotta ket a gabonaflk (rpa, tnklybza) termesztsre, szlteleptsre, kenyrstsre, sr- s borksztsre s bevezette nluk az istenek tisztelett. ccse Szth, a sivatag gonosz istene, t akarta venni a hatalmt, ezrt elhatrozta, hogy megli Oziriszt. Ozirisz gyzelmes zsiai hadjratrl haztrve lakomt rendezett. 72 cinkostrsval Szth is megjelent a lakomn, amelyre egy dszes ldt (nyilvn szarkofg) vitetett, mondvn annak ajndkozza, akinek a mrethez illik. Amikor a prbnl Oziriszra kerlt a sor, belefekdt a pontosan az mretre szabott ldba, az sszeskvk rcsaptk a fedelt, lommal leforrasztottk s beledobtk a Nlusba. A vz parta sodorta ldt, amely fennakadt a hangabokrok gykereiben.zisz, Ozirisz hsges hitvese megtallta frje holttestt, csods mdin kivltotta belle megmaradt leterejt s a halott Ozirisz fit nemzett neki. Ezutn zisz eltemette Oziriszt, majd elvonult a Nlus-delta mocsarai kz, ahol megszlte s felnevelte fit, Hruszt. 
Amikor Hrusz felntt, harcba indult Szth ellen. Elszr veresget szenvedett, st egyik szemt - Varzsszemt - is elvesztette, de aztn hozz prtolt a szerencse. Legyzte Szthet, visszavette tle kivjt szemt s lenyelette halott apjval. Ozirisz letre kelt, de nem akart a fldn maradni, fldi trnjt tadta Hrusznak, maga pedig tkltztt az alvilgba, ahol uralkodott s tlkezett. Egy msik mtoszvltozat szerint Szth nem ldba zrta Oziriszt, hanem 14 rszre darabolta a testt s sztszrta Egyiptom egsz terletn. zisz sszeszedte s sszeillesztette a testrszeket, amjd eltemette a holttestet. A 14 testrszrl szl mtoszvltozat valsznleg azrt keletkezett, mert magyarzat kellett arra, hogy mirt is van Egyiptom tbb vrosban is Ozirisz-srkamra. Az isten testnek teht csak egy-egy rsze nyugodott mindegyikben. Ennek a magyarzatnak nmileg ellentmond az az elbeszls, mely szerint zisz sszeszedte Ozirisz phalloszn kvl (ezt egy hal lenyelte) minden testrszt s eltemette Abdoszban. Plutarkhosz zisz s Ozirisz cm rtkezsben mind a kt vltozatot lerja: Szth ktszer vgez Ozrisszal. Nmely vltozat szerint nem Hrusz, hanem zisz egyedl vagy nvre Nepthsz segtsgvel kelti letre Oziriszt. Ozirisz eltemetst hol zisznek, hol Anubisznak tulajdontjk. 
A nemzetsgi szervezet korban, amikor Ozirisz kultusza keltkezett, a termszet termerit megszemlyest istenknt tiszteltk t. A termszettel val kapcsolata megmardat Egyiptom egsz trtente folyamn. ltalban a fk kztt lve vagy szlindkkal tszve brzoltk alakjt. A testt mindig zldre festettk. Azt tartottk, hogy a nvnyekhez hasonlan mindig vben meghal, majd j letre kel, mindig, mg holtban is - megmaradt benne az leter. A sremlkek brzoltain Ozirisz ft nveszt vagy az Ozirisz-mmibl kalszok nnek, amelyeket egy pap locsol. Nha a srokra rmra kifesztett vsznat helyeztek, azon kiformltk Ozirisz alakjt s tnklybzamagot vagy rpamagot vetettek bele: ha Ozirisz fldtestn kizldl a nvny - j letre kel a halott. Ozirisz eleinte csak az elhunyt uralkodkkal azonosult. A Piramiszvegekben a frak halluk utn Oziriszhoz hasonultak, Ozirisz a nevk jelzje lett. A Kzpbirodalom kortl kezdve minden meghalt egyiptomi ember azonosult Ozrisszal (vagyis azt tartottk, hogy az elhunyt, Oziriszhoz hasonlan, halla utn letre kel s minden ksbbi halotti szvegben Ozirisz ll az elhunyt neve eltt). Mint a holtak istene a tlvilg legfbb bri tisztt is betlttte. A hiedelem szerint eltte jelenik meg a zelhunyt, amikor rteszik szvt a mrlegre, amelynek msik serpenyjben Maat istenn szobrocskja az ellensly. Ha az elhunyt igaznak bizonyult, a "paradicsomi-mezkre" (Jaru-fld) kerlt, vezte az rk letet. 
Kezdetben Ozirisz alighanem csak helyi isten volt Dzseduban, a Nlus-delta keleti rszben. Amikor azonosult a vros msik istenvel, annak jelkpeivel (jogarral s korbccsal) mutattk, ezek ksbb minden brzolsban megjelentek. Miutn az uralkodi kultuszban elfoglalta ezt a kzponzi helyet, klnsen Abdoszban, a frak temetkezsi helyn tiszteltk, ahol felvltotta Anubiszt, a holtak istent, aki ti- s segttrsa lett. Mint a fldisten Geb fit, aki halla utn lement a fld al, a fld mlynek isteneknt is tiszteltk: az vllain nyugszik a vilgmindensg s karjnak vertkbl ered a Nlus. Az jbirodalom vgtl sszekapcsoldtak R istennel (R-Ozirisz), s napkoronggal a fejn brzoltk. A hellenisztikus korban kultusza sszeolvadt pisznak, a szent biknak kultuszval ls az isten j sszetett alakja, amely a Szarapisz nevet kapta (Ozirisz-pisz), az orszg hatrain tl is szles krben ismertt vlt. Ozirisz kultusza az Egyiptom meghdtotta Ksban (az kori Nbiban) s ms orszgokban is elterjedt. A grg-rmai korban kultusza (ms grg s keleti, a ermszet elhalst s jjledst szimbolizl isteneknek: Attisz, Adnisz, Tamnz - kultuszhoz hasonlan) szles krben elterjedt Nyugat-zsiban, Eurpban s a Fekete-tenger szaki rszn is. 
 

PAHET 

Oroszlnistenn. Jelzi: "les szem s hegyes krm". Kultusza Beni-Hassznban terjedt el, ahol a Keleti-Erg rnjnek tartottk. Gyakran azonosult ms oroszlnistennkkel. 
 

PETESZUKHOSZ

Nevnek jelentse: "Szukhsz lal adomnyozott". Az egyiptomi mitolgiban a Nlus istene. Kultuszkzpontja a Fajjm-ozis fvrosa, Krokodeilnpolisz. 
 

PTAH 

Memphisz vros istene. Kultusza egsz Egyiptomban, Nbiban, Palesztinban s a Snai-flszigeten elterjedt. Mmiaszeren, szorosan beburkolt testtel brzoltk, csak a keze volt szabadon, amelyben jogart tartott. A memphiszi papok teolgiai mve (az n. Memphiszi Teolgia) szerint Ptah demiurgosz, teremtette az els nyolc istent (sajt hiposztzisait, a Ptahokat), a vilgot s mindent, ami rajta van (az llatokat, a nvnyeket, az embereket, a vrosokat, a templomokat, a kzmipart, a mvszeteket). Szvvel s nyelvvel teremtett: szvben kigondolta a teremtmnyt s nyelvvel megnevezte. A memphiszi Ennda (kilencek) ln ll: "an Enneda Ptah ajkai s fogai, akinek a szja minden dolognak nevet adott". Ptah az Ennda nyelve s szve, magba foglalja az sszes istent. A hliupoliszi Enneda fej, Atum is tle szrmazik, kvetkezskppen Hliupolisz kilenc istene is. Ptahot a kzmvessg (ezrt rokontjk az kori grgk Hphaisztosszal), a mvszetek patrnusnak, az igazsg istennek tartottk. Szahmet volt a felesge s Nofertum a fia. Ksbb a flistenn emelt tuds Imhotepet is a finak tulajdontottk. ( ptette Dzsszer fra piramist az i. e. 28. szzadban.) Olykor Matot, Bsztetet, Tefnutot, Hathort is Ptah felesgnek mondtk. Ptah lelke pisz, a nyelve Thot. A Ptah-Tatjenen nvben a fldisten Tatjenen azonosult Ptahhal. Az j szinkretikus istent mint lelemadt tiszteltk. Miutn Ptah sszeolvadt Tatjennel, kapcsolatba kerlt a flddel meg a termkenysg istenvel s a holtak patrnusval, Sokarisszal (Ptah-Szokarisz), majd ksbb Ozrisszel (Ptah-Szokarisz-Ozirisz). Ptah-Szokarisz-Ozirisz a tlvilg istennek feladatt ltta el. A vallsos szinkretizmus fejldse sorn Ptah azonosult egyiptomi istenek tbbsgvel: Nunnal, Thottal, Atummal, Amonnal, Rvel, Szobek-Rvel. Mint demiurgosz, Hnummal is mutatott hasonlsgot. 
 

RT-TAUI 

R nnem alakja. A "Taui" jelentse: "Mindkt fld". Monthu felesge, aki Hrusz-pa-R napgyermekt szlte. Kapcsolatban llt R kultuszval, Junittal azonosult. Gyakran Szesat a hiposztzisa. 
 

R az egyiptomi mitolgijban napisten. Kultuszkzpontja Hliupolisz (az egyiptomi Junu). Mint sok ms napisten, slyom alakjban testeslt meg (nha Nagy Kandr). ltalban slyomfej embernek brzoltk, napkoronggal a fejn. Jelvnye a Benben obeliszk (Benunak is ez a jelvnye, az V.dinasztia korban ptett R-templom ngyoldal obeliszkformt kapott). Sok szveg a dli Napnak emlti (ellenttben Atummal, aki az esti nap s Heperrel, a reggeli Nappal). A piramisszvegekben R gy szerepel, mint az elhunyt uralkod istene. Ksbb a halottkultuszban kiszortotta t Ozirisz, de tovbbra is fontos szerepet jtszott a tlvilgon: tagja volt a tlvilgi brsgnak, meleget s fnyt adott a holtaknak, akik nappal kijrnak a srjukbl, hogy lssuk t. Amikor az birodalom (i.e.26-25 sz.) Hliupoliszbl szrmaz V. dinasztija lpett trnra, R a panteon fistene lett s kultusza elterjedt egyiptomban, majd Nbiban is. Kiszortotta a jval sibb hliupoliszi demiurgoszt, Atumot s azonosulva vele (R-Atum), a nagy isten kilencsgnek (Ennda) az lre kerlt. A vilg s az emberek teremtjeknt (az emberek a knnybl keletkeztek), az istenek s a frak atyjaknt tiszteltk, ami a frak titulusban is ltszik : "Szah-R" vagyis "R fia". R azonosult Hrusszal (R-Harahti), amonnal (Amon-R, aki az jbirodalom idszakban is fisten maradt), Ptahhal, Ozrisszel, Hnummal, Heperrel. Sok ms istensg kapcsolatba llt Rvel. Thot holdistent azrt teremti meg, hogy legyen jszakai helyettese. Thot R szveknt is szerepel. R Bja (lelke) pisz s Benu "kzvettje annak, aki elmondja igazsgot Atumnak. Re lenya Szelket, aki segt ellensgeit legyzni. R szemeknt tiszteltk Szahmetet, Tefnutot s Hathort. Vdelmezje Ut, a tzokd kgy. 
A mtosz szerint R nappal az gi Nluson hajzik Mandzset brkn s megvilgtja a fldet. Este tszll a Meszektet brkba, leereszkedik az alvilgba, ahol tizenkt kapun halad t. Megkzd a sttsg erivel s reggel jra megjelenik a horizonton. Ms mtoszok szerint Nut minden este felfalja Rt, majd reggel jjszi vagy R abbl a ltuszvirgbl keletkezik ismtelten, amely az svzbl (Nun) kemelked sdombon ll. A Piramiszvegek Rt "aranyborjnak" is emltik, akit az gi Tehn szlt. Ismernk olyan mtoszt is, amely szerint R tzes szigetbl keletkezett, amely ert adott neki ahhoz, hogy megsemmistse a koszt s a sttsget, megteremtse az igazsgon alapul rendet a vilgban. Az igazsgot lenya, Maat testesti meg, aki a brka orrban ll. R a fraokhoz hasonlan kormnyozza a vilgot. A brkjbl figyeli, mi trtnik a fldn. Elbrlja a panaszokat. Hu, a Sz istene s Szia, a blcsessgisten ltal tovbbtja rendelkezseit. Thot pedig, a legmagasabb mltsg viselje. Lerja a parancsait, lezrja a leveleket. Mtoszciklusok beszlik el R harct a sttsg erivel (ld. Apphisz). Tbb Rrl szl mtosz foglalkozik az vszakok vltakozsrl alkotott kpzetekkel. rdekessg mg, hogy zisz megmaratta egy kgyval s kiszedte belle a titkos nevt s gy vlt nagy hatalm istennv. Az kori grgk Hliosszal azonostottk. 
 

RENENUTET 

Msik neve Termutisz. A betakartott termst vdelmez istenn, akit kgy alakban kpzeltek el. Kgyfej nnek vagy kgynak brzoltk. Jelzi: " a termkenysg rnje", " a termnytrolk re". Renenutet fia Neperi, a gabona istene (olykor mindkettjket zisszel s Hrusszal azonostottk). Azt tartottk, hogy a Renenutet-kgy aratskor jelenik meg a mezn s gyel a gondos betakartsra. biztostja az emberek jltt, sikereit, boldogsgt, segt a szlseknl. Ksbb Saihoz, a szretels istenhez hasonlan a sors istennjeknt tiszteltk. Saival egytt gyakran emlegettk a jkvnsgokban, pl: "lghy egszsges, legyesn veled Sai s melletted mindig Renenutet"; "Renenutet ksrjen utadon". Renenutet nnept az arats utols napjn tartottk, amikor a fra hlaldozatot mutatott be neki. 
 

SAI 

A szlvessz isten. Alakjval fgg ssze az elgedettsg, a bsg, a gazdagsg fogalma. Neve gyakran szerepelt a jkvnsgokban. Ksbb Sai az letkort meghatroz sors istensg lett. 
 

SESZEMTET 

Oroszlnistenn. Neve az vt dszt "seszemt" svnybl szrmazik, amely attribtuma s taln jelvnye volt. Mr az birodalom korban azonosult Szahmettel. Kultusznak kzppontja Elephantin szigete volt, de Puntban is tiszteltk. 
 

SESZMU 

A borkszts illetve a bedrzslshez s bebalzsamozshoz val kencs ksztsnek patrnusa. Kapcsolatban llt a halottkultusszal: vta a mmit a srlstl, bntette a bmsket. Attribtuma a szlprs. 
 

SU 

Nevnek sz szerinti jelentse: "ressg", "fny". Az eget s a fldet elvlaszt leveg istene. ltalban fl trden ll embernek brzoltk, amint felemelt karjval az eget tartja. A hliupoliszi Ennedba tartozik. Apja Atum (R-Atum), nvre s felesge Tefnut. Gyermekeik Geb s Nut. Atum-R titrsa s vdelmezje volt, szolris srknyl. A Halottak Knyve az alivlgi brsg egyik tagjaknt tnteti fel. Amikor Tefnut a Napszem srtdttsgben elmegy Nbiba, Thot oldaln Su is elmegy rte: pvin kpben dallal s tnccal csalogatja vissza Egyiptomba. Tefnut visszatrse utn hzassgra lp Suval, mire ismt kizldl a termszet. Su Onurisszal azonosult. 
 

SZAH 

Az Orion csillagkp megszemlyestje. A csillagok kirlynak tartottk s emberi alakban brzoltk, Fels-Egyiptom koronjval a fejn. A halotti irodalomban, mint az elhunyt oltalmazjval tallkozunk vele. Kzel llt Oziriszhez, akit gyakran rinnak neveztek. 
 

SZAHMET 

Neve mskppen: Szehmet, Szhmet. Jelentse: "hatalmas n". A hbor s a perzsel Nap istennje. Szent llata az oroszln. Oroszlnfej nnek brzoltk. Kultuszkzpontja Memphisz, de egsz Egyiptomban tiszteltk. R lenya (fenyegt Szeme), Ptah felesge, Nofertum anyja. Szahmet megsemmisti R s Ozirisz ellensgeit (pl. Szth, Apphisz). Amikor R megbnteti az embereket, Szahmet hajtja vgre a bntetst s csak lerszegedse utn hagyta abba megbzatst. Utval s Nehbettel kzsen a frakat vja: melletk ll a harcban, lba el dnti az ellensget. Klsejvel megrmti, leheletnek lngjval pedig megli ket. Mgikus erejnl fogva elpusztthatja az embert, betegsget vihet r. Ezze legytt gygyt istenn is. Oltalmazta az orvosokat, akik a papjainak tartottk magukat. Nagyon korn azonosult Tefnuttal s Hathorral, valamint Bsztetet, Ut s Mut istennkkel, illetve sok ms oroszlnistennvel (pl. Menkeret, Ment, Menhit, Seszemtet). 
 

SZARAPISZ 

A helln vilg egyik istene. Kultuszt, mint Egyiptom fvrosa, Alexandria istennek kultuszt a Ptolemaiosz-dinasztia megalaptja, I. Ptolemaiosz Sztr (i. e. 305-tl 283-ig uralkodott) vezette be Egyiptomban Manethn egyiptomi pappal s a papi csaldbl szrmaz athni Timnnal. Az j istensget azrt hoztk ltr, hogy vallsi alapon kzeledjen egymshoz a grg s az egyiptomi np, de kultusza inkbb csak a grg-rmai krnyezetben terjedt el. Szarapisz alakjban s nevben Ozirisz s pisz npszer egyiptomi istenek egyesltek (eleinte Oszarapisznak mondtk). piszhoz s Oziriszhor hasonlan termkenysgisten volt. Kapcsolatban llt a halottkultusszal, mivel az alvilg urnak tartottk (az kori grgk ezrt azonostottk Aidsszal). Az selemek s a termszeti jelensgek uraknt npszerstettk, a vz istennek, az radsok szablyozjnak feladatkrt is elltta (ilyen minsgben hasonltott Posszeidnhoz). Szobrt a hajk orrba tettk. Napistenknt is tiszteltk (ezrt volt hasonlatos Apollnhoz s Zeuszhoz). A hiedelem szerint bajoktl vott, jvt jsolt. Betegeket gygytott (ebben a minsgben kzel llt Imhotephez, Dzsszer fra magas rang emberhez, aki a fra piramist ptette - az i. e. 28. szzadban -, s akit mint blcset s gygytt istentettek, gy azonostottk a grgk Aszklpiosszal).Szarapisz ikonogrfija idegen az egyiptomi hagyomnyoknak, alakja Plutnra s Zeuszra emlkeztet. Grg ruhs, ds haj s szakll kzpkor embernek brzoltk, gymlccsel teli kosrral a fejn. 
 

SZATISZ 

A hideg vz istennje. R lenya, Hnum felesge, Anuket anyja. Kultusza az els Nlus-kszb terletn, Elephantin szigetn s Nbiban terjedt el. A Kzpbirodalom idszakban az "Elephantin rnje" jelzvel ihlettk. Antilopszarv nnek brzoltk, Fels-Egyiptom koronjval a fejn. Szatisz R s a frak vdelmezje volt. A Piramisszvegek szerint megtiszttja az elhunytakat. Az jbirodalom korban a dli hatr s Nbia istennjnek a feladatait is elltta. Szopdettal azonosult. 
 

SZEBIUMEKER 

Ks (az kori Nbia) mitolgijban vilgteremt isten. A Muszavvarat esz-Szufra-I templom falfelirata tudst rla (i. e. 3. szzad), antropomorf brzolata mell vstk. Az egyiptomi zisz-Ozirisz-Hrusz triszban valsznleg Oziriszt helyettestette. 
 

SZELKET 

A halottak oltalmazja. R lenya, aki segt apja ellensgei legyzsben. Fleg Als-Egyiptomban tiszteltk. Szent llata a skorpi. N alakjban brzoltk, skorpival a fejn. Szobrz zisz, Nebethut s Nith brzolsaival egytt a szarkofgokba helyezett kanopusz ednybe szoktk zrni. 
 

SZEPA 

Az elhunytak patrnusa. Szent llata a szzlb. Kultuszkzpontja Hliupolisz. Ozrisszel azonosult. 
 

SZESAT 

Neve a "szes", azaz az "rnok" nnem alakjbl szrmazik. Az rs istennje. Thot lenya vagy nvre (felesge). N alakjban brzoltk prducbrben, htg csillaggal a fejn. Szaiszben kezddtt el a tisztelete, de Hermupolisz lett kultusznak a kzpontja. Szesat az "let hznak" vagyis a kziratok gyjtemnynek, az archvumnak volt a feje, rta fel a szent Ised-fa leveleire a trnra lp frak nevt s uralkodsi veit. Nagyszeren rtett a szmolshoz ( vgezte a haditrfek, foglyok, ajndkok, adomnyok sszeszmllst), ptsi tervek ksztshez, oltalmazta az ptmunkt. Mivel a szletsnapjt Mafdet szletse napjn nnepelte, lehetsges, hogy ikernvreknek tartottk. Gyakran szerepelt Mafdet, Tefnut, Rt-taui s Nebethut hiposztzisaknt. 
 

SZTH 

Szth (Szuteh) az egyiptomi mitolgiban "idegen orszgok", a termketlen sivatag, a gonoszsg megszemlyestje. Geb s Nut fia. Testvrei: Ozirisz, zisz s Nepthsz (Nehebhut). Nepthsz frje, akinek egyben btyja is. Szent llatai a diszn ("akitl az istenek undorodnak"), az antilop, az okapi (zsirf), a hangysz, a kimra, a vzil s a legfbb a szamr. Szoborban s rajzon hossz trzs, szamrfej ember alakjban brzoltk. Kultusza kezdetben a dl-egyiptomi Omboszban (innen ksbb Hnum kiszortotta) illetve szakon Hrakleopolisz mellett a Nlus-Deltban terjedt el. A Kzpbirodalom idszakban Hrusszal egytt a kirlyi hatalom oltalmaz istennek tartottk, amit a Piramiszvegek s a II.dinasztia frainak titulusa bizonyt. A Szth s Hrusz nevek sszekapcsolsa "kirlyt" jelentett. Az idegenek vdnkeknt is emltik, ezrt az idegenek uralma alatt, fleg az asszr uralom idejn az orszg ellensgv vlik. A hkszoszok uralma alatt Szthet az istenkkel, Ballal azonostottk s mint legfbb istennek, Avarisz vros lett a kultuszhelye. Az jbirodalom kezdetn a "Szthi" nvvel mg elg gyakran tallkozni. A XIX.dinasztia frai a Szthi, Szthnaht nevet viseltk. Jelzknt azt jelentett: "hatalmas". II.Ramszesznak a hettitkkal kttt szerzdse Szthet a hettita istenekkel egytt emlti. Az birodalom idszakban Szthnek tulajdontottk R megmentst Apphisz kgytl, akit a Nap-brka elejn llva szigonyval ledftt. A kzdelem vgn vgl Apophisz vre festi be vrsre az gboltot s biztostja, hogy msnap jra felkeljen a Nap. tudta csak legyzni Apophiszt egymaga, mert rendelkezett az istenek kztt a legnagyobb ervel. Ezzel egytt Szth, mint a sivatag istensge s az idegenek istene a gonoszsgot is megtestestette. Szent llatainak a nevhez olyan jelzk jrultak, hogy "vihar", "orkn", "lzad", "lzads". Az i.e.8. sz.-tl kezdve Szthnek ez a lnyege egyedliv vlt, st olykor Apophisznak neveztk. Miutn btyjt, Oziriszt egy ldba zrta s feldarabolta, 400 ven t uralkodott Egyiptom felett. Ezalatt Hrusz tbbszr is hbort indtott Szth ellen, mivel is jogos trnkvetel volt, de nem tudott felette gyzedelmeskedni, ezrt az ennedhoz fordult. A misztriumjtkokban klns helyet foglal Szth kzel 60 vnyi harca Hrusszal, aki a dnt tkzetben kiherli Szthet s megfosztja gy frfi mivolttl. gy nem volt kpes gyerek nemzsre, ami sszefr a sivatag termketlensgvel. Szth pedig a csatban kivjja Hrusz szemt, amit ksbb meggygytanak. A harcban zisz segti a fit. Az enned vgl a csata befejezseknt gy dnttt, hogy Egyiptomot felosztja kt rszre. Szth Fels-Egyiptom (a Nlus vlgye), mg Hrusz Als-Egyiptom (a Delta-vidk) ura lett. Szth a rossz, aminek mindekppen lteznie kell a j mellett. Egyiptomon kvl a lbiaiak As, a Sinai-flsziget laki Nemti (Anti) nven tiszteltk Szthet. A hurritk Tesubbal, mg a grgk Tphnnal azonostottk, aki Gaia s Tartarosz gyermeke. Ennek oka az is lehetett, hogy a fmek istene is volt, mivel a vasrceket "Szth csontjai"-nak neveztk. 
 

SZIA 

A felismers s a blcsessg istennje. N alakjban brzoltk, Thot jobbjn helyeztk el. Kzeli kapcsolatban llt Hu istennel, az isteni Sz megszemlyestjvel. 
 

SZOBEK 

A vz s a kiradt Nlus istene. A Piramiszvegek szerint Nith fia. Szent llata a krokodil. Ember, krokodil vagy krokodilfej ember alakjban brzoltk. Kultuszkzpontja a Fjjum-ozis, Krokodeilnpolisz. Kultusza a XII. dinaszti korban (i. e. 19-18. szzad) lte virgkort. A dinasztia szkhelye Fjjum kzelben volt. Neve a XIII. dinasztia nhny uralkodjnak nevbe is beolvadt, mutatva az uralkod isteni eredett. A hiedelem szerint Szobek biztostotta a termkenysget s a bsget. Tbb szveg az istenek s az emberek vdelmezjeknt tnteti fel (ltezett olyan elkpzels, hogy a vadsgval elriasztja a sttsg erit), de olyan emltst is tallunk, ahol R s Ozirisz ellensgeknt szerepel. A vallsi szekretizmus fejldsvel Szobek azonosult Rvel, Hnummal, Amonnal, Honszuval s Minnel. A Kskorban Szobek ksrjeknt megjelent "Szobektet istenn, a Nagy rn". 
 

SZOKARISZ 

Szokarisz, vagy ms nven Szeker az egyiptomi mitolgiban a termkenysg istennje s a holtak oltalmazja volt. A neve valsznleg az egyik piramis szvegbl ered, ahol Ozirisz segtsget keresve a felesghez (ziszhez) gy szl, hogy "sy-k-ri" (siess hozzm). Msik feltevs szerint egyszeren a szab szbl ered, mert az egyik templom egyik dombormjn Szsat gy nevezi t egyfle fldi termkenysgi szertarts alatt. lltlag egy kapval trte t a Nlus hordalknak els csomjt. Kultuszkzpontja Memphisz. Jelzje: "Ra-Szetaubl val", azaz a holtak orszgbl. Slyom kpben brzoltk. A fld s a termkenysg, valamint a fmmunksok vdnke volt. A piramisok idejn lltotta el a kirlyi csontokat. A nekropoliszok (kori temetk) istene, aki gyakran egy koront is viselt, amely kt szarvbl s kett kobrbl llt, melyek kztt egy napkorong van. A korai idkben a tlvilg bejratnak ura volt. Ksbb azonosult Ptahhal, Ozrisszel ez utbbi B-jnak (lelknek) s mmijnak tartottk. A ksbbiekben Ozirisz kultusza Memphiszben kiszortotta Szokarisz tisztelett. A Kzpbirodalom kortl kezdve ltrejtt egy Ptah-Szokarisz-Ozirisz sszetett istenalak. Szokarisz nnept a Ptolemaiosz-korban sszekapcsoltk a tavaszi napfordulval. 
 

SZOPDET 

Msik neve: Szthisz. A Szriusz csillag istennje, a halottak oltalmazja. Tehnnek vagy tehnszarv nnek brzoltk. A Szriusz els felkelte a tli sznet utn egybeesett az egyiptomi jv kezdetvel s a Nlus radsval, ezrt Szopdetet az j v, az rads s a tiszta vz (Szopdet megmossa a halottakat) istennek is tartottk. zisszel s Szatisszal azonostottk. 
 

SZOPDU 

Slyomkp isten. A keleti hatrt rzi s harcol Egyiptom ellensgei ellen. Kultuszkzpontja a Nlus keleti deltja. Hossz ruhban brzoltk hossz hajjal s szakllal, kt tollal a fejn. Fogsor a jelvnye. A jelzje az birodalom idszakban: "idegen orszgok ura". Mint slyomisten azonosult Hrusszal (Hrusz-Szopdu) s Hr-ahutival. 
 

TAIT 

A takcsmestersg istennja. Oltalmazta a takcsokat. rizte az istenek, a kirlyok s a holtak ruhit (s az istenek szobrait a templomokban). A kirlyi ruhk rizetnek funkcija Taitot Uthoz, a frakat vigyz istennhz kapcsolta. 
 

TATJENEN 

Nevnek jelentse: "emelked fld". Khtonikus antropomorf istensg. Kultuszkzpontja Memphisz. Tatjenen demiurgosz, teremtette az skoszbl a vilgot, az istneket s az emberket. volt az id istene, aki hossz letet biztost a kirlyoknak. v a fld mlye. jszaka hozz ereszkedik le a Nap. birtokolja az rceket, belle sarjad ki a nvnyzet. Feladatkre nagyon korn truhzdott Ptahra, neve azutn mr csak Ptah toldalkaknt vagy jelzjnek szerepelt. A Ptah-Tatjenen sszetett istenalakot, mint lelmet adt tiszteltk. 
 

TAURT 

A nk s a gyermekek oltalmazja. Szent llata a vzil. Kt lbon ll vemhes vzil alakjban brzoltk. Ni karokkal s emlkkel, oroszln hts lbakkal (nha oroszlnfejjel). Kultuszkzpontja Thba, de egsz Egyiptomban tiszteltk. Jelzje: "hatalmas", attribtumai a sza, "vdelem" hieroglif. Segtett a szlseknl, meggygytotta a termketlen asszonyokat. Kapcsolatban llt a halottkultusszal, hathor ostennvel egytt fogadta az elhunytakat az alvilg bejratban, tzgyjtssal ldzte el a gonosz szellemeket. Gyakran azonostottk Nuttal, Hathorral, zisszel. gy tartottk, hogy Taurtot brzol amulettek viszatartjk a gonosz erket, elsegtik a termkenysgt, a szoptat anyk tejbsgt. Taurt brzolatait gyakran helyeztk az gy fejtmljra vagy ms btorra. 
 

TEFNUT 

A nedvessg istennje. A kliupoliszi Enneda tagja. Fldi megtestestje oroszln. Kultuszkzpontja Hliupolisz, ahol a mtosz szerint Tefnut s frje Su volt az els istenpr. Atum (R-Atum) szlte ket. Geb s Nut voltak a gyermekeik. Tefnutot nha Ptah felesgnek mondjk. Rnek is lnya, kedvenc szeme volt. Azt mondjk rla: "R lnya az apja homlokn." Amikor R reggel feljn a lthatron, Tefnut tzes szeme csillog a homlokn s meggeti a nagy isten ellensgeit. Ebben a minsgben Tefnut azonosult Ut istennvel. Hiposztzisa volt Upesz lngistenn, de Szesat rsistenn is gyakran szerepel hiposztzisaknt. Az egyik mtoszvltozat szerint Tefnut R szeme elszktt Nbiba (tvozsa aszlyt hozott Egyiptomban), de aztn apja krsre, aki elkldte rte Thotot s Sut (ms vltozat szerint Onuriszt) s visszatrt. Hazatrse utn hzassga lpett Suval s ismt virgba borult a termszet. Tefnut azonosult Muttal, Bsztettal, valamint Hathorral, Szahmettel s ms Egyiptomban tisztelt oroszlnistennkel (pl. Menhittel, Menttel). 
 

TENENET 

Csenenet Hermonthisz vros istennje. Monthu felesge, kapcsolatban llt Szobekkal. Nnek brzoltk, azonosult Rt-tauival.
 

THOT 

Dzsehuti a blcsessg, az rs s a szmols istene. Maatot, az igazsg s vilgrend istennjt tartottk a felesgnek. Thot a legrgebbi korban keletkezett, innen a jelzi: "a beduinok ura", "idegen orszgok ura". Kultuszkzpontja a 15. Nyl nomoszbeli Smun (Hemenu, jelentse "nyolc"; grgl Hermupolisz). A nyl kultuszt Thot kultusza szortotta ki. A szent llatok (a nyolc bkaisten, a kgy s a pvin) kzl csak a pvin maradt meg. Az a funkcija, hogy nnepeken vezette a frat, truhzdott Thotra. Thot az v 12 hnapjban alkotott magnak mg t kiegszt napot. A hermupoliszi nomarkhoszok voltak a papjai. Az i. e. II. vezred vgn a Thot fiai cmet viseltk s neve utn kitettk az "anh, udzsa, szeneb" kirlyi formult ("ljen, legyen egszsges s szerencss"). Thot szent llata az bisz (ltalban biszfej embernek brzoltk s rpaletta volt a jelvnye). Mint asztrlis istensget a Holddal azonostottk. R szvnek tartottk s a napisten mgtt brzoltk. A Kskorban "ezst Atonnak" ("ezstkorongnak" ) neveztk. 
A hiedelem szerint Thot teremtette meg egyiptom egsz szellemi lett. Mint holdisten szmolta a napokat, hnapokat, veket. osztotta fel az idt hnapokra s vekre, ezrt az "id urnak" is neveztk. jegyezte fel az emberek szletsnek s hallnak a napjt. teremtette meg az rsbelisget s tantotta meg az embereket az rsra meg a szmolsra. Az rnoko patrnusnak tartottk s munkjuk megkezdse eltt borldozatot mutattak be neki. Thot oltalma alatt llt minden levltr s Hermupolisz hrs knyvtra. rnytotta a nyelveket, t magt pedig Ptah isten nyelvnek tartottk. A hellenisztikus korban neki tulajdontottk a szent kynvek, valamint a Llegzs Knyve megalkotst (ez utbbi a Kskorban keletkezett s a Halottak Knyvvel egytt betettk a srkamrba, mivel mgikus ert tulajdontottak neki). Thot vezet szerepet jtszott a halottkultuszban s a halotti szertartsokban. Mint az istenek vezre s az istenek kilencsgnek (Enneda) rnoka rszt vett Ozirisz tlkezseiben. A Halottak Knyvben Thotot gy brzoltk, hogy a mrleg mellett ll s felrja a szv megmretsnek eredmnyeit. Mivel rszt vett Ozirisz megigazulsban s adott utastst a mumifiklsra, kvetkezskpp jelen van minden egyiptomi ember halotti szertartsn. Thot Ozirisz vdelmezjeknt lpett fel s megszntette Szth harct Hrusszal. rizte az elhunytakat s bevezette ket a holtak birodalmba. E funkcija rvn azonosult Hermsz istennel, akit Pszkhopomposznak ("llekvezetnek") tartottak. Az kori grgk vallsos-misztikus irodalmban Thot Triszmegisztosz ("hromszor nagy") nven szerepel. A rmaik Mercurius istennel azonostottk. 
 

UPESZ 

Az istenek ellensgeit megget lng istennje. Tefnut egyik hiposztzia. Kultuszkzpontja Bige szigete. Nnek brzoltk, kgyval a fejn. 
 

UPUAUT 

Nevnek jelentse: "tmegnyit". Az egyiptomi mitolgiban saklisten. Kultuszkzpontja Sziut vros (grgl Lkopolisz, azaz "farkasvros"). Sziutnl kezddtt egy nagy karavnt s Upuatot, mint ksr istent, feldertt tiszteltk. Jelzje: "vezet". Harci istensg is volt, jelvnye a buzogny s az j. F funkcijaknt a halottakat vdelmezte. "Ozirisz els harcosnak" neveztk s nha azonostottk vele. llatalakja miatt gyakran azonostottk Anubisz saklistennel. A megjelen fra eltt, valamint Ozirisz abdoszi nnepsgein a menet ln jelvnyvel s alakjval dsztett zszlt vittek. 
 

UT 

Msik neve: Uadzset. Nevnek jelentse: "zld". R s a frak vdelmezje. Kgy alakjban brzoltk. Msodik szent llata az ichneumon. But vros (ez volt a kultuszkzpontja) s Als-Egyiptom vdnkeknt tiszteltk. Ut szimbluma a papiruszszr, Als-Egyiptom jelvnye. Ut, akrcsak Fels-Egyiptom istennjnek, Nehbetnek a neve, az egyestett Egyitom frainak egyik cme lett. Utt s Nehbetet, a kgyt s a keselyt, mint a kirly vdelmezit brzoltk a koronjn. Nha Nehbettel azonostottk, s ilyenkor kgyfej kesely alakjban jelentettk meg. Ut, mint tzet lehel kgy varzservel brt. Napszemnek tartottk, aki tzvel meggeti R s a frak ellensgeit, tovbb mrget s lngokat kp Ureusz-kgynak, skgynak, akinek az brzolst gi s fldi hatalmuk jell homlokukon viselik a kirlyok. Nhny szvegben Ut, mint jtev istenn szerepel? Kencst ad a balzsamozshoz, leheletnek lngjval meghosszabtja az lett, "zld" mivoltban elsegti a nvnyzet nvekedst, Szth rmnykodstl vdi a csecsem Hruszt, aki zisz a papirusz srjben rejtegetett (az a szzs zisszel rokontja). R Szemeknt korn azonosult Szahmettal (aki ugyancsak R Szemnek tartottak s nstny oroszln alakjban brzoltk). A Kskorban Utt oroszlnfej nknt testestettk meg, napkoronggal a fejn. Mint anyaistenn Muttal azonosult, de Bsztettel, Kebehuttal s Mehittel is azonostottk.
 
 
© 2009.
 
 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal