Egyiptom

► Az kori Egyiptom
► Egyiptom istenei
     1. A-K
     2. M-U

► Alacsonyabb rang istenek
► Egyiptom trkpe
► Egyiptomi mtoszok
► A piramis szimbolikja
► Balzsamozs s a mmik
► Fizikai vilgkp
► Llekhit s ertan
► Teremtstrtnet
► rkkvalsg s vilgvge
► Szent llatok
► Tr s id
► Fk

 
Trsoldalak

• Receptor
• Tigrisek
• Feketetigris
• Glutnmentes
• Mobilhtterek
• Kolosszus
• Minden, ami tuning
• Sonata Arctica
• Sonata Arctica Startlap
• FC Barcelona

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

Alacsonyabb rang istenek, dmonok

rta: Novki kos Tams (Platschu)

Tbb ezer v tvlatbl ma a kutatk vilgosan ltjk, mely istenek lltak a vallsos let kzppontjban, kik voltak azok, akiket az egsz orszg tisztelt, s kik voltak helyi numenek, akiket msutt alig ismertek. A szvegekbl s a trgyi emlkekbl kitnik az is, hogy gyakran nem a papok rdekldsnek homlokterben ll istenek voltak npszerek az egyszer emberek krben, hanem olyan lnyek, akiknek nevvel hossz idszakokon keresztl alig tallkozunk a feliratokon. Ms tekintetben is relatv egy isten "nagysga". Ha az egyiptomi valls egszhez mrten jelentktelen is a szerepe, egy-egy kzssg szmra bizonyos idre tlnhet a legnagyobbakon s elnyerheti az "g ura", "valamennyi isten ura" s hasonl jelzket. 

A mzeumokban oly gyakran lthat trpeistenek pldul sokig az egyiptomi valls periferikus elernei kz tartoztak. Tbbeknek a nevt ismerjk kzlk: egyikk Aha, a "Harcos", msok neve Hit s Hatiti, de a legkzismertebb Bsz. A szles arc, lapos orr, arnytalanul rvid lb Bsz groteszk jellegt az llatfl is fokozza, st nha llatfarka is van. Klseje lehet kifejezetten ijeszt, mskor a humoros vonsok rvnyeslnek inkbb. Bsz bajelhrt, npi vd istensg, aki a mrges kgykat, a gonosz befolysokat, a dmonokat tartja tvol vdenceitl. Az alvk klnskppen knnyen kerlhettek veszlybe, ezrt egyesek jjelre kzvetlenl is oltalma al helyeztk magukat, az kpt faragtk ki az gyra. Vidm, ders termszett a dobok, erejt, harciassgt a kezben tartott ksek fejezik ki. Bsz nagy korszaka a ksi idkben, a Kr. e. I. vezredben kezddtt, amikor klnbz ms istenekkel kapcsoltk ssze alakjt. Tbbek kztt Su szerept is tvehette, fennmaradt olyan kp, ahol tmasztja al az gistennt. A sok lnybl sszetett panteisztikus isteneknek Bsz, arct adta az istenvilg egysgestsre trekv vallsfilozfia. 

Hasonl termszet lny Thorisz istenn, aki a vzilfej, terhes ni test, oroszln-lb s krokodilusfarok ersen ssze nem ill egyttese ellenre sem lett visszataszt szrnny. Klns, bizarr, de mgis mltsgteljes istenalak, akinek brzolsaibl a humoros vonsok ltalban hinyoznak. Mint a trpeistenek, is oltalrnaz, fkppen a szl nk szmtottak segtsgre, Kezben gyakran a za (vdelem) sz hieroglifjt tartja. Pozitv szerepe a vallsban annl is figyelemremltbb, mivel a vzil a Szthet megtestest, gonosz llatok egyike volt. A papsg is rezte ezt az ellentmondst, s ennek feloldsra jtt ltre az Ozirisz-mtosznak egy olyan verzija, melyben Thorisz, akit itt Szth kedvesnek mondanak, tll Hrusz oldalra, s ez megli az istennt ldz kgyt. Ksbb oly szorosan ktdtt Oziriszhoz, hogy Karnakban kzs templomot emeltek egy vzilistennnek, Ipetnek s Ozirisznak. 

A vzilkultusz egyik legimpoznsabb ernlke az a tekintlyes mret, rendkvli gondossggal megmunklt szobor, melyet Thbban lltott fel a Kr. e. 7. Szzadban egy magas rang tisztvisel annak rdekben, hogy az istenn megvdje Nitkrisz fpapn vagyont. Az istenn itt az szaki gbolt hatalmas Vzil csillagkpvel s egy dekn csillaggal is azonos. A naosz oldaln, melyben a szobor llt, a szobor kszttetje a ht Hathor eltt imdkozik. A csillagistenn s a sors irnyti teht egyttes tiszteletet lveztek, annakjeleknt, hogy az asztrolgiai szemllet magasabb krkben is hdtott. 

A np szmra mint bajoktl megszabadt istennk voltak a legkedvesebbek. Egy Kr. e. 8. szzadi szobor felirata nyjtja a legrtkesebb tjkoztatst a hozzjuk fzd vrakozsokrl. Az istenn kinyilatkoztatsban Reretnek, Thorisznek, majd Ipetnek mondja magt, a ksi kor vallsban teht mr valamennyi vzilistenn azonos volt. Ipet a rgi Ipy nvforma helyre lpett. "En vagyok Reret, aki hangjval tmad, puszttva kzeledik, felemeli hangjt, vltst ad ki magbl, de megmenti azt, aki az testbl szrmazik." A tovbbiakbl kiderl, hogy az, aki ksvel vdelmezi a Mindensg Urt. A drnonok serege az parancsainak engedelmeskedik. "Szmba veszem a hetemu dmon ajndkait, a semai dmonok hatalmam alatt llnak. A kedefti szellemek gy szlnak: Mi az, amit megtegynk? - n kldm a hallt az let ellen." (J. Vandier in: La Revue du Louvre 12. 1962, 199.) Az oltalom, a megsemmists, a hall s az let mind azoknak az erknek a kezben van, amelyeket az istenn irnyt. 

Thorisz maga is kzel ll a dmonokhoz. Egyiptomi neve a Ta-Weret (A Nagy) egyttal egy dmoncsoportra, a weretekre is utal. A grg daimn szval a vallstrtnet az istenek s emberek vilga kztti tmeneti lnyeket jelli, akiknek klnbz npeknl szmtalan neve, megnyilvnulsi formja lehet. Egyiptomban kt nagy osztlyba sorolhatk, tlvilgi s fldn tevkenyked, megjelen dmonokra. Az elbbieket a pirarnisszvegekbl is ismerjk, fldi drnonrl egyik els forrsunk egy irodalmi szveg, mely csak rszben maradt rnk. 

"me, n leszlltam a mocsrba, mely ezzel a legelvel hatros. Asszonyszemlyt lttam ott, akinek nem emberi teste volt. Hajam az gnek meredt - gy meslte -, mikor meglttam a szrt. Nem sima volt a bre. Soha nem teszem meg azt, amit mondott. A borzadly tle mg mindig a tagjaimban van." (H. Goedicke in: Cd 45. 1970, 244. skk.) 

gy beszli el egy psztor trsainak ijeszt, de egyben izgat kalandjt, mely egybknt msnap reggel tovbb folytatdott. A nnek ekkor mr sokkal vonzbb klseje volt, gy ltszik a szvegbl, hogy llati bundja eltnt. Ez a tredkes m a korai Kzpbirodalom korbl mr azt a szemlletet tkrzi, mely a krnyezetet, a termszetet istenekkel, dmonokkal npestette be. A mocsri asszony termszetfeletti lny - egy helyen istennnek nevezik. Ezzel azonban az r csak a npi szhasznlatot akarja visszaadni, a szellemasszony nem azonos egyik istennvel sern. Az r a korai npi gondolkodst rktette meg, ezrt olyan becses a fennmaradt rvid szakasz szmunkra. A mocsri asszony szerepeltetsvel hamistatlan npi-babons zt akart klcsnzni az elbeszlsnek. Szellemek, ksrtetek egybknt csak sokkal ksbb tntek fel ismt a vilgi irodalomban. 

A vallsos irodalom dmonvilga viszont az birodalorn ta rendkvl sokrt, szmos szt ismernk klnfle dmoncsoportok jellsre. Sok esetben azonban egyik terminust sem talljuk, s ilyenkor csak a szvegsszefggs dntheti el, hogy istenrl vagy dmonrl van-e sz. 

Milyen kritriumok alapjn sorolhatunk valamely termszetfltti lnyt a dmonok kz? Egymagban mg nem elegend az, hogy az illet lny nem tagja egyik istencsoportnak sem, s nem fordul el sem mitikus szvegben, sem a himnuszirodalomban. Egyik fontos ismertetjel/ hogy a dmonok neve - eltren az istennevek tbbsgtl - ltalban knnyen rtelmezhet. Ezek a nevek gyakran az emberre nzve ijeszt tulajdonsgra vagy veszlyes funkdra utalnak. (Vad Arc, Tzes Szem, Arnyak Elnyelje stb.) Alakjuk is felismerhetv teszi ket. Sok esetben istenektl eltr llatfejk van, nemritkn tbb llatfejet viselnek az emberi testen. Az emberi vagy llati fejet lng vagy valamilyen trgy is helyettestheti, mint edny vagy ktelek. Tbbnyire egy-egy tulajdonsggal vagy funkcival jellemzik a dmonokat, egyes szvegek viszont megfoghatatlannak jellemzik lnyket, vltoznak tulajdonsgaikat. 

A dmonok tzes lehelettl is tartottak/ szjukbl azonban nemcsak tz, hanem nmelykor kgyk jnnek el. Groteszk vonsaik kz tartozott nha a htranz arccal brzolt fej. Ilyen dmoni lny a halottakat tszllt, htrafordtott arc gi rvsz is. 

A dmonok egyik legrgebbi csoportja az istenek kvetei. Ezek a flelmes lnyek, akik emberekre s istenekre egyarnt veszlyt hozhattak, gyakran Ozirisz szolgiknt szerepelnek a szvegekben, de ms istenek kveteirl is hallunk. Szahmet kvetei a betegsgdmonok. Kvet jn az emberrt, amikor meg kell halnia (Anintelme), de a tlvilgon is flnie kell tlk, mint ezt pldul a Halottak Knyve 29. fejezetbl is ltjuk: "Vissza, te, brmely isten kvete! Taln azrt jttl, hogy elrabold a szvemet...?" 

Nemcsak a kvetek okozhatnak betegsget, a haitiu dmonoknak a neve is az egszsg megkrostsra utal (hait = kr). Ksbb tlvilgdmonokknt is szerepeltettk ket. ltalnosan elterjedt hiedelem volt, hogy a holtak visszajr ksrtetei is betegsget, hallt hoznak. Fleg jszaka voltak veszlyesek, htrafordtott arccal hatoltak az lk hzaiba s prbltk az anyktl elragadni a kisgyermekeket. A sokfle betegsgdmon ellen a legklnbzbb vdekezsi mdokat dolgoztk ki. Igy kencsket ksztettek a hz ajtajnak, ablaknak bedrzslsre, hogy a gonosz szellemek be ne lphessenek. Az Edwin Smith-fle orvosi papirusz pedig egy varzsige utn a kvetkez elrst kzli: "gy szljon az ember, akinl egy desz-fbl val g van. Mendenki, jrja krbe hzt, s nem fog meghalni az v jrvnytl." (18. col. 15-16. sor. J. H. Breasted: The Edwin Smith Surgical Papyrus. I. Chicago, 1930, 478.) rdekes npi mgikus eljrs rzdtt meg ebben a szvegben: a hznak vdelmet nyjthat, ha varzserej ggal bvs krt vonnak krltte. A vdkr a ksbbi idk mgijban is szrntalanszor visszatr motvum. 

Az n. Nagy dmonok (Wer, gyakrabban nnemben: Weret) a ksei jbirodalomtl kezdve kerlnek mindinkbb eltrbe. Vezrk az g Weretje, aki Thorisz istennvel azonos. A zerc-szellerneket mindenttjelen levknek reztk. Egy papirusz a kvetkez helyek weret-dmonait sorolja fel: "Az g minden dmona, a fld rninden dmona, a kt minden dmona, az reg (vagy: utca) minden dmona, a mocsr minden dmona, a tz minden drnona, a tcsa minden dmona." (British Museum Papirusz 10 083. vso 24-28. sor. Edwards: Oracular and Amuletic Decrees... London, 1960, 11. 11. tbla.) Hasonl szvegekbl tisztn kirajzoldik a dmonokkal benpestett vilg kpe. 

A nagy istenek segtsgt is ignybe lehetett venni a betegsgek szellemeinek elzsnl. Deir-el-Medinbl szrmazik egy kis papirusz, mely a kvetkezkppen kezddik: "Fels s Als-Egyiptom kirlynak, Ozirisznak kirlyi parancsa. gy szl Gebhez, a vezrhez, a herceghez: lltsd fel az rbocodat, bontsd ki a vitorldat, (utazz) a Ss Fldjre. Vidd rnagaddal a frfi s ni neszit, az ellensges frfi s ni dmont, a halottat s halott nt, akik Aninahte, Ubehet fia ellen vannak..." (Sauneron in: Kmi 20. 1970, 7. skk.) Ezek a dmonok s halotti szellemek ntht s lzt okoztak Aninahtnak, aki a papiruszt vkony vszonszalagra ktzve hordta a nyakban amulettknt. A dmonok erejnek megbntsra szolglt az a ht csom, melyet a szalagra ktttek. A varzsigt kt isten-brka, kt udzsat-szem s kt skarabeus rajza felett kellett elmondani. A szvegben emltett Ss fldje a tlvilg egyik tartomnya, teht Gebnek a msvilgra kellett hajjn szlltania a betegsg okozit, hogy minl tvolabb legyenek Aninahttl. 

A dmonhit az egyiptomi vilgkp integrns rsze. Annak az embernek ltalnos szemllete, aki krnyezett, a terrnszetet kiszmthatatlan szellemi lnyekkel npesti be, alapveten klnbzik aztl, aki kizrlag l s holt anyagot lt benne. A tlbonyoltott, a teolgiban jratlanok szmra rthetetlen istenazonostsok, az istensgek transzcendens vonsainak kihangslyozsa a fld s az attl mind tvolabbra kerl istenvilg kztt tmeneti lnyek sokasgt hozta ltre akr egyes istenek npi formjban, akr dmonokknt. A nphitben k foglaljk el az elvont istenek helyt. A drnonhit a vallsi fejlds minden isiinert fokn megtallhat, tlfejlesztse, szertelen, groteszk formban val jelentkezse azonban ltalban a ksei, hanyatl idszakok jellemzje, amikor a teolgia, a filozfia a korbbinl nagyobb mrtkben prblja a nphit elemeit integrlni, sajt keretei kz illeszteni, magyarzni, tovbb- fejleszteni. 

Minden tudlkos sallang ellenre ez voltakppen reprimitivizldst jelent, s szinte a kezdetleges animista vilgszemllet szintjn rzi magt az olvas, amikor egy dmotikus intelernirat ekkppen figyelmezteti: "A kis folynak is megvan a maga dmona." (Insinger Papirusz 24. col. 11. sor. A. Volten: Das demotische Weisheitsbuch. Kopenhagen, 1941, 98.)

 

© 2009.

 

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal