Tr s id
rta: Novki kos Tams (Platschu)
A Halottak Knyve 17. fejezetnek egyik illusztrcijn a napkelte s napnyugta helynek, az ahetnek a hieroglifjt kt oroszln tartja a vlln. Ez ez egybknt arnylag gyakran elfordul motvum itt klns jelentsget kap a kt oroszln neve miatt: egyikk a Tegnap, msik a Holnap. Ezen a helyen, a Fnyhegyen, ahol a Nap a kt hegy kztt megkezdi plyjt tallkozik a mlt s a jv. Az ellentte irnyba fordul oroszlnfejekkel az id kt aspektust, vadllati lnykkel pedig mindent elpusztt sodrt szimbolizljk. Tovbb gazdagodik ez a triomorf idszimbolika egy halotti papiruszon (XXI. Dinasztia), ahol a kt oroszln htn a napgyermek egy sajt farkba harap kgyban, az rkkvalsg s a vgtelen tr jelkpben foglal helyet.
Msknt fejezi ki a lnyeget Noferabu deir-el-medeini srjnak kpe, ahol a kt oroszln testn nyugv napkorongos ahet alatt az "rkkvalsg" sz olvashat. A napkorongban Harahti foglal helyet. Itt jra a Fnyhegy s az rkkval id jelentkezik egyttesen, s hogy ez a kapcsolat mennyire nem esetleges volt, azt abbl is lthatjuk, hogy a Ptolemaiosz-korban kln hieroglifa mr az rkkvalsgot jelli. Az ahetnak teht az jbirodalomban s a Kskorban mr nem a fld peremn valsgosnak elkpzelt vilghegyek voltak, mint pldul Hrodotosznl az Atlasz egyik hegye (IV.184), hanem sokkal inkbb a kozmikus tr s id dnt fontossg pontjai.
Egy papiruszon a hall trsul az rk id szimbolikjhoz (British Museum 10018.). A hall ksrteties kgyszrny szakllas emberfejjel; farka saklfejben vgzdik. A rajzol biztos kzzel komponl meg kt szrnyat s ngy lbat is a klns isten testhez, akinek a neve: "Hall, a nagy isten, aki megalkotta az isteneket s az embereket". A dialektikus gondolkods sajtos pldja ll itt elttnk, a pusztuls s a teremts egy lnyben olvad ssze, egymst kiegszt folyamat, amelynek pozitv oldalt a kt szrny kztt a napkorongban felemelked skarabeus rzkelteti az j letre tmads bizonyossgval. A Hallnak a kpen a csillagokkal bortott g szolgltatja a htteret. Mellette kt, egymsnak htat fordt oroszlnon a sajt farkba harap uroborosz-kgy az rkkval id kpzetvel gazdagtja a kompozci jelkpi vilgt. A teremts magban hordja a hall szksgessgt, ez utbbi pedig az jjszletst. A kgy ltal alkotott kr jl illik ehhez a szemllethez.
Az id ontolgiai problmi - mibenlte, keletkezse, termszete - is foglalkoztattk az egyiptomiakat. Minden vallsfilozfiai irnyzatuk egyetrtett abban, hogy az id a teremtssel, kzelebbrl a Nap keringsvel vette kezdett, teht hatrozott kiindulpontja van. " az, aki megalkotta az veket, sszekapcsolta a hnapokat. A nappalok, az jszakk, az rk az jrsa szerint lteznek." - mondja a nagy leideni himnusz Amon-Rrl.
Az jbirodalom kirlysrjaiban mly rtelm, bonyolult idelmleteket fogalmaztak meg a szimbolika nyelvn. Fontos szerepk van ezekben a szvegekben az raistennknek. A Kapuk Knyve 11. rszben R gy szl hozzjuk: "Vezessetek engem a ti tjaitokon. Az n szletsem a ti szletstek. Az n keletkezsem a ti keletkezstek. Rajta, hatrozztok meg az letidt, adjtok az veket, melyek bennetek vannak." Mivel a Nap az svzbl kelt fel, ez taht annyit jelent, hogy az sanyagban mr benne rejlett az id lehetsge, ltrejttt a Nap megszletse tette lehetv. Ugyanennek az iratnak negyedik rszben (E. Hornung tagolsa) az raistennk egy hatalmas, Szehereret nev kgy mellett llnak s a ksrszveg szerint a Nap azt kvnja tlk, egyk meg a kgy 12 gyermekt. Mivel a kgy hordozza magban az rk letidejt, gyermekei csak egy veszlyes antiid hordozi lehetnek, mely a vilgban nem rvnyeslhet nyers formjban, de tpllkul, energiul szolgl az raistennknek, a pozitv - a rendezett trben hat - id kpviselinek.
Br a Nap szablyos futst sok szveg mltatja, az egyiptomiak mgis az id diszkontinuitsa alapjn lltak. Az Amduat-knyv szerint a Nap tbbszr megll az alvilgban, legnysge megpihen. Egy vgs meglls lehetsge azonban rthet mdon rettegssel tlttte el ket. Ezzel a veszllyel minden este szembetallkozott a Napisten, a nyugati hegyen ugyanis ott leselkedett a sttsg, a kosz dmona, az Apphisz-kgy. A Halottak Knyve 108. fejezete beszl errl az ismtld drmrl. A kgy szembl kisugrz bnt er meglltja a brkt, Szth segtsgre, hatalmas erejre van szksg, hogy be ne kvetkezzk a katasztrfa.
ltalban egy irnyban elrehaladnak tartottk az idt, de a tlvilgon lehetett megfordthat is; az elhunyt kirly vei visszafel peregnek le a piramisszvegek szerint. Ez kvnatos rendellenessge volt az idnek, azt viszont a Nap segtinek kellett megakadlyozniuk, hogy szablyos ritmusa felbomoljk, kiszmthatatlan erk jtkszerv legyen. Errl is a Kapuk Kynve egyik brzolsa ad hrt (Hornung szerint nyolcadik rsz). Itt egy Maa nev, rkat szl kgyt 12 frfinak kell fogvatartania. Ezek az istensgek adjk t a Napnak a kgybl keletkezett rkat. A Kapuk Knyve rja teht klnbz, a kzfelfogssal ellenttes formkben azt a tant hirdeti, hogy nem a Nap alkotja meg az idt, hanem csupn tovbbtja a fldre azt az idenergit, melyet a tlvilgi birodalomban gyjt ssze. Az id szljt azonban meg kell fkezni, amg a Nap itt tveszi az j rkat, mert klnben elszabadulna az id, a kosz lenne rr a mindensgen. Ugyangy az gbolton Szth csillagkpt, a Meszehtiut kell e mindensg rendje rdekben rgzteni. Aranylnccal ktik egy kiktcvek formj kovak oszlophoz (I. Szthi srjnak mennyezete, jszaka s Nappal knyve).
Az id rendellenessgnek az idegysgek tartamnak vltozst tekintettk. A szvai Amon-jsda papjait az vek rvidlse aggasztotta. Azt a megfigyelst tettk ugyanis, hogy a szently rklmpsban minden vben kevesebb olaj fogy; nyilvn pontatlan mrsekbl add kvetkeztets ellenre is igen fontos ez a hagyomny, mivel az id problmi irnti intenzv rdekldst tanstja (Plutarkhosz: De defectu oraculorum. 2.).
Amint az eddigiekbl is ltszik, nemcsak egyfajta idt tteleztek fel. Ezenkvl volt egy olyan elklnts is, melyben fldi s fldn kvli, illetve emberi s isteni id alkot kln kategrit. Merikart gy inti apja, amikor a tlvilgi szmadsrl, az ottani brkrl beszl: "Ne bzz az vek hosszsgban, egyetlen rnak ltjk k az letidt" Egy himnuszban Szobek krokodilusisten tiszteletre a kvetkez mondat olvashat: "Az rkkvalsg van te veled (ti. Az istennel), mint az elmlt tegnapi nap". Ezek a rszletek s a 90. bibliai zsoltr hres mondata: "Mert ezer esztend annyi eltted, mint a tegnapi nap, amely elmlt s egy rjrsnyi id jjel" - szintn a mai termszettudomny nzeteit idzik fel az iddilatcirl. Az egyiptomiak s a zsoltr szerint is a fldn kvl az iddimenzik megvltoznak, a hossz fldi idtartamok sszezsugorodnak.
© 2009.
|